| Anonim2000288282 a întrebat:

Merita sa ramai în România? la modul sa lucrezi aici?
Sau sa pleci în afara? eventual sa strângi bani acolo și sa vii înapoi sau sa ramai de tot acolo.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Un restaurant ar merge bine si in Ro, si in afara. Depinde numai de voi acum.

26 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Sa pleci în afara, logic. Odata mutat nu vad rostul de a mai reveni in tara, sincer.

| AnemonaP a răspuns:

Asta depinde doar de planurile tale de viitor. Daca te gandesti sa ai o cariera sau doar un job. Depinde de industria in care ai experienta sau in care ti-ai dori sa lucrezi, daca ai fi in stare sa lucrezi printre straini, sa iti schimbi viata peste noapte, sa o iei de la 0 in alta tara, sa te detasezi de familie, daca ai rabdarea necesara pentru toate aceste lucruri. Multi pleaca in strainatate, fara vreun plan, si ajung dupa 10-15 ani tot la acelasi job, fara sa fi avansat deloc. Merita sa vii daca vrei sa economisesti ceva bani, ca mai apoi, sa iti deschizi ceva acasa, daca ti-ai dori propria afacere. Unii aleg sa plece ca sa faca bani de o casa si de o masina, ca mai apoi, sa se intoarca si sa fie la acelasi nivel inainte sa plece, muritori de foame in Romania. Practic, ar fi sa te dezvolti din punct de vedere profesional. Sau, daca iti place si te obisnuiesti in afara, poti alege sa te stabilesti. Acum depinde doar de tine.

| AdeLeu a răspuns:

Depinde in ce domeniu. Multi nu se adapteaza in alte tari si vor sa se intoarca, altii vor sa ramana acolo. Unii n-ar da tara pentru nimic. Eu am revenit in Romania pentru a fi alaturi de familie, plus, e si mai ieftin, fata de alte tari unde am fost. Alegerea e in mainile tale.

| Anonim2000288282 explică (pentru AnemonaP):

Vreau sa mi deschid un restaurant și sa lucrez eu cu un prieten la el..plus alți osptari și poate 2 bucătari sa ne ajute pe mine și pe prietenul meu.

nu stiu unde sa îl deschid.în afara sau în Ro. Știu engleza și Germana la perfecție.**

| Anonim2000288282 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc de sfat..ai funda

| yungandreigawd a răspuns:

Nu merita. e vai de mama ei din cauza oamenilor care traiesc in ea si o distrug.

| darrio2007 a răspuns:

Dai impresia ca nu traiesti in Romania.

Răspuns utilizator avertizat
| Vcorezici a răspuns:

Fiecare ramane unde doreste, cat doreste si cum poate. E decizia fiecaruia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt 5 milioane care au plecat. Unii au rămas acolo. Din cei plecați, unii nu s-au descurcat acolo și s-au întors. Astfel, pentru unii s-a meritat să plece, pentru alții nu. Dacă merită pentru tine nu avem cum să știm.

| Frank51 a răspuns:

Adică să citim noi în stele unde îți place ție?

Răspuns utilizator avertizat
| MareanN a răspuns:

Bai frate, am fost in Italia 3 saptamani vara asta. Pot spune ca nu se compara mai cu nimic fata de tara noastra, si aici ma refer la infrastructura, oameni etc. Dar pana la urma, tot ti se face dor de casa, si n-ai cum sa ramai acolo fara sa te gandesti la ro. Vreau sa zic ca daca esti baiat descurcaret, poti sa faci si aici ceva, daca vrei. Stiu ca e greu si nu ne ajuta deloc conducerea, dar macar esti la tine acasa.

| Mirel4412 a răspuns:

Daca ai deja o viata aici(prieteni, familie, casa), nu merita evident, si pe langa astea daca mai ai si studii superioare. Daca vrei sa pleci cateva luni si sa strangi bani e ok, doar sa nu uiti pentru ce ii faci.

| MetisuI a răspuns:

Nu

| nevermatch a răspuns:

Daca te duce capul si ai putin noroc te descurci oriunde.

| Anonim2000288282 explică (pentru darrio2007):

Stau și în ro.da tu nu ai de unde sa știi. happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim2000288282):

La 14 anisori este frumos sa visezi ca-ti deschizi un restaurant, dar sa vedem ce se mai intampla peste 4-5 ani, cand vei fii pe picioarele tale si cati bani iti dau parintii ca sa-ti deschizi restaurantul.
Cat priveste " stiu engleza la perfectie" ma indoiesc, dar mai ai timp sa o inveti, ca de exersat o poti face numai intr-o tara vorbitoare de engleza si pana nu ajungi sa traiesti intr-una, nu ai cum sa realizezi ca engleza ta perfecta, este una greoaie sau insuficienta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Are doar 14 anisori si-i in clasa a VIII-a

https://www.tpu.ro/......ut-asa-ca/

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Trebuia sa imi dau seama ca este cam „nevinovat" din comentariul lui la raspunsul meu.

| Anonim2000288282 explică (pentru Violleta2022):

Adc? dacă qi sub 18 ani nu poți invata engleza sau cum?
(Nu te gândești puțin ca poate am făcut pregătire la engleza?)mna

| Anonim2000288282 explică (pentru Violleta2022):

Și ca idee..nu am 14 anihappy am 17==>18 în februarie.
Folosesc TPU doar ca să pun intrebari de la prieteni

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim2000288282):

Mama lui de TPU, cum tine minte toate ce spui aici
Mai rau este ca te ajunge minciuna din urma si te faci tu de rusine:

"în 2 Decembrie | Anonim2000288282 a întrebat:
Salut, am 14 ani, fac 15 în 11 zile..."

https://www.tpu.ro/......-176-tata/

| Anonim2000288282 explică (pentru Violleta2022):

Vrei sa îți mai zic odată?
Sunt întrebări spuse de prieteni...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim2000288282):

Prietenii tai au internet si posibilitatea sa-si puna singur intrebari pe net, deci nu trebuie tau sa faci asta, pentru ei!

| Anonim2000288282 explică (pentru Violleta2022):

Nu sunt Romani.în Ro am puțini prieteni...În Beliga am ff mulți și întrebările sunt de la cei din Belgia