| Joker3134 a întrebat:

Meseria de inginer e usoara?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Tot nu ai inteles. Depinde de tine cat de bun esti si ce planuri ai. Poti fi un inginer de succes, sau poti sa ramai un mecanic cu salariu de 2000 lei intr-un service din oras. Inca esti imatur si crezi ca totul este un fleac, dar in viata trebuie sa sacrifici mult timp si dedicatie pentru anumite scopuri sau planuri.

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Depinde ce fel de inginer. Nu putem compara ingineria mecanica(unde exista doar chestii palpabile) cu ingineria electrica, care include fizica si multi alti factori. Unele domenii sunt banale pe langa altele.

Ca sa fi inginer trebuie sa stii matematica, fizica, chimie, informatica, sa gandesti analitic, sa te descurci in situatii stresante, samd. Daca cauti ceva usor orienteaza-te la altceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns (pentru Joker3134):

Evident ca ai nevoie de matematica si fizica, dar ai vazut tu vreun mecanic ca strange suruburi cu cheie dinamometrica? sau sa regleze cu ceas comparator? astea sunt niste chestii banale pe care oricine le poate face, dar nici ei nu le fac, ce sa mai vorbim de matematica. Majoritatea inginerilor din Romania sfarsesc mecanici, nu o sa ii vezi tu intr-o fabrica de masini schitand urmatorul audi.

De ex un fizician trebuie sa calculeze la nivel cuantic, sa ia in considerare zeci de factori samd, nu ii putem compara pe cei 2, mecanicul care bate cu ciocanul, si pe fizician, care gandeste la alt nivel.

Repet, un inginer mecanic foarte bun, stie si el foarte multa matematica-fizica, dar nu la fel de mult ca alti ingineri, in alte domenii.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns (pentru Joker3134):

Tot nu ai inteles. Depinde de tine cat de bun esti si ce planuri ai. Poti fi un inginer de succes, sau poti sa ramai un mecanic cu salariu de 2000 lei intr-un service din oras. Inca esti imatur si crezi ca totul este un fleac, dar in viata trebuie sa sacrifici mult timp si dedicatie pentru anumite scopuri sau planuri.

| GouDidodino a răspuns:

E foarte usoara, practic nu faci nimic

| Username272 a răspuns:

Depinde cat de mare succes ai si noroc, la locul unde vrei să lucrezi, într-adevăr este o meserie foarte frumoasă se câștigă bine, daca mergi in strainatate ai sa faci bani frumosi! Mult succes!