| Anyta_2854 a întrebat:

Mey oameni buni ce se face la profilul de turism si alimentatie? Sunt clasa a 8a si as vrea sa dau la liceul Sf. Apostol Andrei din Ploiesti la acest profil si nu stiu ce se face. Vreau si eu un raspuns urgent love struck. Multumesc love struck.

6 răspunsuri:
| rossi46 a răspuns:

Se face Tehnologia Turismului, Tehnologie Hoteliera, Tehnologia Unitatilor de Alimentatie Publica, Educatie Tehnologica, Economia Intreprinderii si in rest materii primare si complementare (Matematica, romana, istorie, geografie etc.)

| rossi46 a răspuns:

Nu as vrea sa contrazic pe nimeni insa eu am facut profilul de turism si alimentatie publica, e drept ca la liceul Victor Slavescu din Ploiesti si nu nu am avut materiile pomenite pe aici cu exceptia instruirii practice. Cat despre separarea in turismului de alimentatia publica in clasa a 10-a nici atat. Alimentatia publica (restaurantele si alte unitati de genul ) sunt parte integranta din industria turismului, fara de care acest domeniu nu ar fi posibil. Oricum, este un profil frumos, cautat si in curs de dezvoltare la noi in tara asa ca poti spune ca este un profil de viitor. Multa bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe langa materiile obisnuite mai faci 4 module (materii a caror medii se incheie la sfarsitul anului): 1.Bazele Restauratiei; 2. Igiena si Securitatea Muncii; 3.Organizare; 4.Instruire Practica; Din a X-a va trebui sa mergi pe un singur profil: turism sau alimentatie.

| onutzza_4294 a răspuns:

Pe langa unele din materiile pe care le-ai facut pana acum in scoala generala se fac si module ce tin de profilul selectat.La turism vei invata multe lucruri ce tin de o agentie de voiaj, ghid turistic, hotel, etc.Iar la alimentatie vei invata despre mancaruri, bucataria din hotele.etc

| Anyta_2854 explică:

Multumesc multlove struck. Ar fi bine sa dau la acest profil;;-) :*?

| Anyta_2854 explică:

Ms mult Rossi love struck. Ce parere aveti despre liceul Sf. Apostol Andrei din Ploiesti? :*