| anonim_4396 a întrebat:

Nedreptate la locul de munca. Sunt nou angajat si inca nu mi-au fost prezentate toate regulile firmei. Am ramas peste program pentru a onora o comanda care trebuia realizata in ziua repsectiva. Precizez ca am ramas sa ajut ceilali colegi, care nu se descurcau si mai precizez si ca aveam un interval de timp in care trebuia sa facem imposibilul. Cu cateva ore inainte sa ies din tura, un coleg mi-a spus ca este posibil sa stam peste program pentru a termina. A sosit ora la care ieseam din tura, iar colegul meu care trebuia sa iasa din tura odata cu mine, nu dadea semne ca vrea sa plece si cum imi spusese mai devreme ca este posibil sa ramanem peste program. M-am conformat si am ramas si eu sa ajut. Peste ceva timp cand intreb superiorul daca se recupereaza orele state peste program, imi spune ca trebuia sa anunt ca am ramas si imi spune ca nu se recupereaza. Dar colegul meu, cel cu care am ramas peste program, tocmai a fost scutit de cateva ore de munca, iar eu nu, desi am muncit cat a muncit si el. Plus ca mie nu mi se spusese de aceasta regula, nici colegul care a propus sa mai ramanem nu a spus nimic. Consider ca este nedrept ca 2 anagajati sa faca ore suplimentare, aceeasi munca si numai 1 dintre ei sa i se scada orele state peste program.
Ce parere aveti? Eu ma simt nedreptatit

1 răspuns:
| Edw08 a răspuns:

Poți pleca oricând și te poți duce altundeva unde ai program fix. ✔️ Nimeni nu e obligat sa fie batjocorit.