| Alexandra5550 a întrebat:

Niște păreri despre facultatea de informatica din Iași sau București?
Dacă vrei sa devii programator, unde ar mai avantajos sa faci facultatea? La poli la București la calculatoare și automatizări sau la facultatea de informatica?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu te in intereseaza deloc partea de hardware, robotica, electronică nu ai ce caută la AC. Daca vrei strict programare software atunci alegerea este facultatea de info.

Cât despre oraș, B e clar cel mai dezvoltat în direcția găsirii unor locuri de munca așa că dacă ai de ales alage București. Diferență de facultăți e oricum irelevantă. Tot pe cont propriu înveți cu adevărat programarea

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Unde ti-e mai aproape de casa si la indemina dpv financiar. Majoritatea celor pe care i-am cunoscut la fac de info din Iasi au ajuns sa lucreze in Bucuresti, oricum.winking

| Brizbriz a răspuns:

"Dacă vrei sa devii programator, unde ar mai avantajos sa faci facultatea"
EVIDENT
E V I D E N T
la Youtube, daca vrei sa devii programator si ai capabilitatea, atunci facultatea te ajuta din parti, pentru ca poti sa inveti si singur BINEMERCIC, iar la angajare ii doare in varful cotului de facultatea ta, ii doare numai de ce esti capabil
iar daca nu ai capabilitatea, atunci facultatea sunt doar bani si timp aruncate de pomana... PE BUNE!

tin minte cum recomanda profesorul de info in draci maculatura scrisa de el numita "tehnici de programare" si gaseai pe google solutii mult mai avansate si MAI BUNE decat tampenia aia veche de 20 de ani
si cum unul din anul 2 ii facea lucrearea de licenta uneia care HABAR NU AVEA dupa ani de "facultate"

| aditimus a răspuns:

La Timisoara, poti face la Poli informatica aplicata sau automatizari depinde si de tine.

| suntserios a răspuns (pentru aditimus):

Loool, omul întreabă Iași sau București și tu ii zici Timișoara

| Nirvanaaa a răspuns:

Facultatea de informatica e mai ok dacă vrei sa te faci programator. Nu zic ca nu e buna și poli, dar info tine și 3 ani, iar Poli 4. Plus ca ea se îndreaptă mai mult spre ce vrei tu.

| Mellie00 a răspuns:

Nu te baza pe facultate sa te invete programare. E mai lejer la Universitate decat la Poli, lucru care iti permite sa ai mai mult timp liber, timp in care poti sa inveti pe cont propriu. Sfatul meu e sa alegi facultatea mai lejera ca sa ai timp sa inveti ce ar trebui sa stii pentru un viitor loc de munca in domeniu.

| DidiPuscariasu3 a răspuns:

Facultatea ți-o alegi în funcție de cât de departe este de localitatea în care locuiești, dacă vei sta la chirie sau cămin etc etc.

În principal Iași, Cluj, București, Timișoara sunt centre puternice universitare, deci nu cred că te-ar dezavantaja nici unul, nici altul (exceptând cele materiale, desigur).