| Andrada_8310 a întrebat:

Nu stiu ce facultate sa urmez.Mai am 2 ani de liceu dar trebuie sa ma decid ce facultate vreau sa urmez...nu vreau nimic legat cu matematica, chimie sau fizica. Ceva propuneri...si argumetati pls.

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Daca vrei niste facultati unde nu se cer obiectele mentionate de tine, atunci poti da la: Drept, Limbi straine, Filologie, Istorie, Biologie, Geografie, Arte (daca ai talent la desen, pictura, sculptura, muzica), Actorie, Teologie, Sport. Cam astea ar fi facultatile, iar in ce priveste argumentul, ce pot sa-ti spun...in primul rand ai spus ca nu vrei nimic legat de mate, fizica, chimie, ori aceste facultati nu se bazeaza pe aceste obiecte. Dar tu esti cea mai in masura sa hotarasti pe care dintre aceste facultati sa o alegi, in functie de preferintele tale. Eu nu am de unde sa stiu ce-ti place tie. Daca iti place lb.romana, atunci poti merge la Filologie, Actorie, daca iti place desenul, pictura si mai ai sitalent, vei alege Artele, si asa mai departe. Tu trebuie sa te analizezi, sa vezi ce obiect iti place si cam ce ai vrea sa ajungi in viata. Degeaba ai vrea tu, de ex. sa ajungi medic, daca nu-ti place chimia si biologia. Deci preferintele tale in ce priveste viitorul job, trebuie sa fi in stransa legatura cu preferintele legate de obiectele de invatamant. Cel mai banos job ar fi, bineinteles, avocatura, deci ar trebui sa urmezi Dreptul, dar daca nu ai tinere de minte fff. buna si apoi o sustinere materiala adecvata, degeaba! Chiar daca sa zicem ca reusesti sa termini Dreptul, daca nu ai cunostinte in domeniu (avocati, notari), care sa te primeasca sa faci practica, nu poti ajunge si tu avocat, judecator sau notar. Deci, cam astea ar fi argumentele, acum ramane ca tu sa decizi. Bafta!

5 răspunsuri:
| ioanionel a răspuns:

Analizeaza si varianta unei facultati economice se face foarte putina matematica, un semestru, dar e adevarat ca se folosesc si la alte materi calcule matematice dar nu e chiar asa complicat.

| Marijuana187 a răspuns:

Limbi strainethumbs up

| simplething a răspuns:

Asculta-ti instinctul si dedica-te preocuparilor tale.Cand n-ai sa te astepti mai putin vei stii exact ce drum sa alegi. Fa ce-ti place si gandeste-te ca daca vei munci o sa ajungi departe.
Byee!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kinetoterapie.

| MishuPishu a răspuns:

Agricultura