| Addaa1998 a întrebat:

Nu stiu ce profesie sa imi aleg in viitor.
Adica amandoua le-as face de placere.
Medic sau educatoare?
Medic deoarece ador biologia,m-am dus si la olimpiada si in plus fac bani frumosi pentru aceasta meserie dar nu pentru bani ci pentru ca imi place!
Educatoare deoarece,eu iubesc copii si ma descurc foarte bine cu ei,desi nu castig bani multi, eu as lucra cu ei!

Toata lumea imi spune sa devin ori medic sau educatoare! Eu nu pot sa aleg decat una! Va rog sa imi sugerati si de ce!
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Dacă medicina s-ar traduce doar prin "biologie şi bani frumoşi" toţi am fi fericiţi. Din păcate e vorba de ani întregi de studii chinuitoare şi restul vieţii de studii individuale.
Poate ar fi mai bine să te faci profă de biologie, nu te-ai gândit la asta? Cu siguranţă nu câştigi prea mult, dar le combini pe cele două happy
Dacă vrei să-ţi sacrifici mai tot timpul liber din restul vieţii tale, dacă vrei să pui familia după carieră, fă-te medic. Deşi vei avea nevoie de multă chimie şi nişte fizică, o să reuşeşti dacă vrei cu adevărat. Dar atunci, aşa să te gândeşti, că vei avea foarte puţin timp şi pentru proprii copii, d-apoi pentru ai altora.
Nu ştiu câţi ani ai, dar orice vârstă ai avea, oricând poţi să renunţi şi s-o iei de la capăt.

| michelia a răspuns:

Intrebarea ta e importanta daca esti in clasa a opta doar si trebuie sa optezi pentru filiera vocationala pedagogie. Educatoare doar asa poti deveni ( sau urmind apoi un colegiu la facultatea de pedagogie daca se mentine oferta actuala de la facultatile de acest gen)
Daca deja esti la un liceu pedagogic in primii ani, lasa grijile astea pentru ultimii doi.
Pina atunci vei avea mai multe ocazii si informatii in ce priveste avantajele si dificultatile fiecarei meserii si a studiilor ( cu precadere pentru medicina).
Carpe diem!

| GeorgyGirl a răspuns:

Medic pentru ca daca iti plac copii poti sa ajuti copii!