| numesiprenume0 a întrebat:

Nu stiu ce sa fac cu viata mea... Am facut o facultate cu sila si acum ca am terminat-o am 24 ani si nu stiu ce voi face in continuare... nu am muncit o zi din viata mea, nu prea stiu sa fac nimic si nici nu pot face chiar orice.
As dori niste sfaturi. Ofer funda!
P.S. in afara de acel sfat: gandeste-te ce-ti place si ce ai putea sa faci, iar mai apoi incearca. Va spun ca nu am reusit. Nu stiu nici cati se duc de placere la locul de munca...

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Imi face impresia ca la tine primeaza altceva. LENEA.

| gabicoo a răspuns:

Intră în învățământ! Te duci la școală în silă și vii acasă cu greață.
Spun asta după 20 de ani de învățământ. Ani în care pot să spun că am văzut de toate!
Cele afirmate mai sus nu se referă la elevi! Să fie clar!

| Ineys a răspuns:

Da ce facultate ai facut? Cumva d-alea umaniste?

| Yurisa a răspuns (pentru Ineys):

Dacă te uiti la intrebarile lui ai vedea ca a terminat o post-liceala. Stai linistit ca nu mori de foame daca termini o facultate umanista happy

| Ineys a răspuns (pentru Yurisa):

De curiozitate, ce poti face dupa ce termini o facultate umanista si cu ce salariu iesi de pe bancile facutatii. happy

| Yurisa a răspuns (pentru Ineys):

Ce faci si cu facultatile de inginerie, medicina. Sunt atatia ingineri someri cati sunt si la geografie. Salariul pe care il primesti depinde de tine. Logic ca un profesor nu va primi acelasi salariul ca un prigramator, dar e o afirmatie extrema sa zici ca mori de foame cu facultatile umaniste

| Ineys a răspuns (pentru Yurisa):

Nu-i adevarat. Inginer somer n-ai sa vezi, doar daca-i scuza-mi adjectivul, prost.
Inginerii sunt racolati inca din facultate ( anul 2-3 ) la diferite firme. Majoritatea raman acolo ca nu au incotro, altii ( de obicei cei mai buni ) se plimba pe la alte firme. Nu e vorba de someri ca oricat de slab ai fi, te ia in intership si te pregatesc ei pentru ce le trebuie.

De medicina nu stiu ce sa zic, dar un salariu de profesor oricat de stralucit ai fi tu este mic. Poti sa fi genial, daca ajungi profesor la liceu nu cred ca ai salariu mai mare de 3000 de lei. Pe cand inginerii/programatorii incep cu 1000 de euro + dupa ce-si iau diploma. Dupa cativa ani experienta unii ajung pe la 2000.

Nu zic ca mori de foame ci ca... nu merita efortul. Nu e vina lor. Si ei trec prin facultate cum trec si inginerii. E total nedrept. Si ei au platit cazare, camin, gazda, etc, si ei au pierdut nopti pentru examene, etc etc.

Multi care termina astfel de facultati isi dau seama dupa ca au facut o greseala. Si e foarte trist. Cunosc persoane cu 8 clase cu salariu de 3500 de lei...

| Furnicuta000 a răspuns:

Sper ca stii ca scoala postliceala nu inseamna facultate.

| mudokins78 a răspuns:

Paznic. nu te doare capul( eventual poti lua si un Paduden-pa durere)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă s-ar fi oferit bani din statul pe Facebook, cred ca eram cu toții miliardari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce facultate ai făcut? Bănuiesc că nu te referi la postliceala de asistente, pentru că aia e școală, nu facultate.
Dacă tu spui că nu îți place nimic și că nici nu poți face orice, atunci găsește un loc de muncă unde fix aia să faci: nimic. De exemplu, paznic la liceu.

| acerr a răspuns:

Daca esti vorbitor de engleza, poti gasi un job bun.Nu te panica, sunt persoane la 40 ani si nu au muncit o zi

| acerr a răspuns:

De ce nu cauti un loc de munca in bransea in care ai studiat?

| Username272 a răspuns:

Eu îți spun invers încearcă să încerci diferite chestii noi și aici mă refer la locuri de muncă normal ar trebui să îți găsești un loc de muncă că fără banii vezi tu cât de greu e Deci încearcă chestii noi pe care nu le mai făcut și poate o să îți placă

| ConnorRK800 a răspuns:

Meseriile (sudor, mecanic, instalator, electrician, etc.) sunt foarte cerute pe piata muncii din cauza lipsei mari de meseriasi si a cresterii constante a nevoii meseriasilor, asta insemnand o oportunitate pentru tine si pentru multi altii, inclusiv pentru mine. Un sudor, de exemplu, in Romania are un venit de inceput "decent" (1900-2300 lei net) si poate ajunge, in functie de experienta si evolutia sa profesionala, la un venit estimativ de 4000-4500 lei net. De ce sa nu profiti? Pe langa asta, iti sugerez sa nu urmezi alta facultate deoarece asta ar insemna mai mult timp si bani irositi.