| Mainbug a întrebat:

Nu stiu daca postez bine. Am 21 si trec anul 3 de facultate. Faza e ca pana acum nu am muncit pentru ca nu mi-a permis programul de la facultate si ma simt putin jenat de faptul ca unii muncesc de la 18 si eu pana acum nu am facut nimic. Dar nici nu vreau sa las facultatea de rapa, pentru ca e importanta pentru mine. A mai trecut cineva prin asta?

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca nu ai probleme financiare eu zic sa iti vezi de studii si distractie ca odata esti tanar. O sa ai timp si o sa te saturi de muncit dupa facultate.

| Mainbug explică (pentru Adry05):

Probleme financiare nu am, pot trai si mai modest.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, toti studentii trec prin asta.
Majoritatea studentilor care fac serios o facultate se tin de ea si nu au si timp de lucru.

| Rox3tte a răspuns:

Nu este vreo rusine sau ceva de genu', dar o sa iti fie greu sa te obisnuiesti. Insa, te vei adapta! Si daca o sa ai bafta sa lucrezi in domeniul pe care-l faci la facultate, iti va si placea. Axeaza-te pe facultate. De ea cred ca depinde si viitorul job. Ce facultate urmezi? Si daca ai sprijin material. Relaxeaza-te. Bine, sunt si exceptii unde unii sunt sau au fost nevoiti sa se intretina si sa lucreze si au putut, indiferent de facultatea pe care au urmat-o. De pilda, eu am lucrat de la 16 ani, incepand cu promotii, in timpul verii part/full-time. Am luat si bacu' cu o nota bunicica, m-am si distrat, am avut si medie mare la liceu. Si am de gand sa si lucrez in timpul facultatii sa ma si intretin, sa nu mai depind de parinti.winking

| Mainbug explică (pentru Rox3tte):

Pai tocmai asta e, ca eu vreau sa lucrez pe domeniul pe care il fac la facultate. De asta am si ales sa intru la unefs, kinetoterapie.

| Rox3tte a răspuns (pentru Mainbug):

Atunci BAFTA! :* Insa, nu ai putea sa incerci, sa faci practica, sa dobandesti experienta inca din timpul facultatii? Ca sa gasesti mai repede de lucru, dupa ce termini facultatea? big grin

| Mainbug explică (pentru Rox3tte):

Practica fac din anul 1 laughing. pentru ca oricum e necesar. Si tocmai asta e, ca orarul facultatii+practica nu imi da posibilitatea nici celui mai flexibil job

| Rox3tte a răspuns (pentru Mainbug):

No, atunci relaxeaza-te! laughing

| George989898 a răspuns:

Eu dabia am terminat liceul si tot la fel gandesc. Oricum daca zici ca nu ai probleme cu banii tine te de facultate ca o sa treaca repede timpul de parca ieri te-ai dus pentru prima data la facultate.Si cred ca acesti patru ani daca ai ramas cu ceva bun in cap iti vor folosi toata viata, nu ca un serviciu gen ospatar te alegi doar cu niste bani irositi pe moment. Apropo, la ce faculatate esti? Mult succes in continuare!

| Mainbug explică (pentru George989898):

Sunt la unefs kinetoterapie, fac 3 ani licenta, dar la master vreau sa ma angajez pe domeniu. Nu vreau sa astept chiar pana la 24 fara sa ma angajez undeva