| Sion2000 a întrebat:

Nu stiu la ce categorie sa pun intrebarea, dar in fine laughing

Sunt in clasa a 8 a si am cateva idei de a ma duce la un liceu, pe profilul mate info.Am avut medii bune,peste 9, 70, si in simulari peste 8 deci cred ca as intra.
Presupunand ca ma duc la mate info si termin liceul cu 8 la mate, 8, 50 la romana si 9 la biologie(sau 8 la informatica)as intra la o facultate pentru programator sau ac? Si daca intru si termin,una din cele 2, cu care o sa ma pot angaja pentru a ajuta la crearea de jocuri?
Ar fi un job bun asta?
As avea mai multe intrebari dar nu imi vin in minte acum sadsad

Răspuns Câştigător
| eMeR a răspuns:

Am terminat liceul la mate info. Terminand la mate info ai multe posibilitati, si daca te razgandesti si nu vrei sa continui in programare, informatica poti sa devi si medic, avocat, sau ceea ce iti doresti cu adevarat. Dar nu confunda programarea cu jobul de game tester. Programatorii nu testeaza jocuri, ei le scriu, dar va depinde la ce firma esti, de exemplu prietenul meu este programator si scrie programe pentru Metrouri fara sofer, ce exista in Germania, Franta, Japonia, si pentru diferite tipuri de tren. Testarea jocurilor este un domeniul diferit si de multe ori nici nu necesita studii superioare.

| Sion2000 explică (pentru eMeR):

Ok mersi de informatii,

1 răspuns: