| Robert1999999 a întrebat:

Nu sunt lămurit de meseria pe care o voi alege pe viitor.

Sunt în clasa a 12 a Profil Filologie.

M-ar interesa meseriile care nu includ Stiintele Exacte.

Nu-mi da-ti exemple de mesrii de genul : Avocat, Procuror, Psiholog etc.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anss23 a răspuns:

Cateva exemple de meserii care respecta cerintele tale,adica sa nu fie in aria stiintelor exacte si sa nu aiba legatura cu psihologia sau Dreptul,o sa le grupez cumva ca sa iti poti da seama mai usor de ce facultati se leaga/ unde trebuie sa studiezi ca sa poti lucra in domeniul respectiv:
Traducator,interpret-Facultatea de Limbi si Literaturi Straine
Jurnalist-Facultatea de Jurnalism si Stiintele comunicarii
Functionar public,consilier,consultant,manager-SNSPA
Ar mai fi si facultatile cu profil economic, ASE de exemplu daca vrei in Bucuresti, aceste facultati au foarte multe specializari si poti iesi orice de la contabil, administrator de afaceri si firme, functionar bancar pana la expert in Marketing, depinde doar de specializarea aleasa.
P.S.: Din intrebarea ta nu am inteles exact ce anume doresti sa afli, vrei doar niste idei de meserii sau sa afli mai multe despre anumite domenii si ce ti s-ar potrivi? Daca reformulezi intrebarea sau explici mai exact ce doresti sa afli pot reveni cu un raspuns mai detaliat.

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu i-ti dam, ca e cam greu si cu astea. Trebuie sa stii sa scrii. Bisnitar, politician, sofer, proxenet. De-astea. Succesuri!

| Gonrax a răspuns:

Si dacă nu vrei avocat, procuror, psiholog ce vrei?

| Ionut621 a răspuns:

Meseria pe care vrei să o faci ține numai de tine, dacă iți place un lucru, un domeniu sau mai știu eu ce.
Poți să devi Medic, chiar dacă ești la profil uman, dacă îți dorești un lucru cu adevărat și ești sigur pe tine că vei reuși.
La Filologie poți să mai devi si Translator, Profesor, etc.