| ripp3r21 a întrebat:

O facultate de dificultate medie, din Constanța, care sa îți aducă un venit stabil după ce o termini, fără sa lucrezi la particular pana găsești un loc în care sa profesezi?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti face Drept la fara frecventa si sa lucrezi intre timp.

| sierra1 a răspuns:

E clar, vrei să fii bugetar. În cazul ăsta NU contează facultatea ci pila

| Frank51 a răspuns:

Nu ai nevoie de facultate daca vrei un venit stabil. Facultatea e pentru cei care doresc cu adevarat sa se dezvolte in domeniul respectiv, si isi iubesc foarte mult domeniul, nu sa aleaga un anumit domeniu doar pentru bani si stabilitate.

Gandeste-te ce iti place sa faci cel mai mult, si dezvolta-te in domeniul respectiv. Nu banii conteaza pana la urma, ca aia vin si pleaca, conteaza sa fi fericit in ceea ce faci.

| sayWhaaat a răspuns (pentru Frank51):

Nu ai nevoie de facultate daca vrei un venit stabil, intr-adevar, dar muncesti mult mai mult decat unul cu diploma, pe mai putini bani.

Diploma de licenta este efectiv o scurtatura in societatea secolului 21, sa nu o iei, e ca si cum ti-ai pune bete in roate singur.

| Frank51 a răspuns (pentru sayWhaaat):

Tu te auzi? Dancila ti se pare un om cu diploma? Sau alti zeci de mii de smecherasi intrati cu pile?

Da, facultatea ajuta, dar numai daca esti foarte bun si ai planuri mari.

| sayWhaaat a răspuns (pentru Frank51):

Nu vorbim de zecile de mii de smecherari, vorbim de milioanele de oameni care nu au nici un fel de pile.

Facultatea ajuta si daca nu esti foarte bun. Hai sa vorbim concret, daca esti ITist de exemplu, si esti bun, nici nu intri la majoritatea firmelor la interviu daca nu ai diploma, si daca intri, esti primul dat afara.

Diferenta dintre noi doi e ca eu cunosc cazuri concrete si sunt documentat, tu esti doar parerist cu idei conspirationiste.

| Frank51 a răspuns (pentru sayWhaaat):

Nu. Traiesti intr-o mare iluzie. Milioanele de oameni despre care vorbim se roaga de altii sau intra si ei cu pile prin prieteni. Asta e mentalitatea romanilor, nu avem ce sa facem. Uite eu nu-s foarte bun in IT, dar am prieteni care ma pot recomanda la companii mari precum Intel sau Siemens, tie ti se pare corect sa intru eu si sa nu poata intra unul care a muncit mult pentru 10 la toate materiile? Mie nu.

| sayWhaaat a răspuns (pentru Frank51):

Da ma dar tu nu pricepi inca ce spun eu, daca nu ai pile atunci TREBUIE sa inveti pentru diploma aia amarata ca sa compensezi pentru lipsa lor. Pe langa asta, piele doar te baga la lucru, nu te si mentin acolo daca esti total paralel.]

Tu traiesti dupa impresia ca TOATA LUMEA are pile si relatii, cand adevarul e ca doar putini au, si restul, cei care nu au, trebuie sa-si ia diploma si sa invete ceva, sa-si creeze singuri propriile sanse.

| aXy99 a răspuns:

Nu exista.

| MMadalina a răspuns:

Alegerea facultatii ar trebui sa fie facauta pe criterii ce tin de aptitudinile, telurile tale. Nu cred ca e ok sa iti alegi facultatea in functie de venitul pe care ti-l aduce. In general profesionistii sunt platiti in functie de performante.

Bafta!