| CristiVoda a întrebat:

O întrebare : Dacă vrei sa urmezi o carieră de psiholog, ai nevoie de Facultatea de psihologie, liceul nu prea conteaza, dar aș vrea să stiu diferența detaliată, cât se poate de mult, legată de muncă, poate salariu, avantaje, dezavantaje, etc... Între categoriile de psiholog(Criminalistică, cabinet particular, la stat, etc...)

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă vrei sa urmezi o carieră de psiholog,
Ca să ai cariera de psiholog, trebuie să ai calitatea de psiholog, adică să ai această autoriate, ca cineva să te creadă că ești. Apoi, după ce ai facultatea, asta nu este suficient, căci ai numai știința, dar nu ai ce se cheamă experiența clinică. Facultatea îți dă o diplomă, nu te face psiholog, tot aș cum facultatea de teologie nu te transformă automat în preot.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Până la urmă câți anișori ai

"CristiVoda: Dacă ai 14 respectiv 16 ani... "

| Catrice a răspuns:

Salariul ți-l faci tu in funcție de pacienți.

| zilog a răspuns:

După o grămadă de ani de învățat vei descoperi că diploma ta de Român nu este bună în altă țără și dacă nu te afiliezi cu ceva forțe oculte care să îti pună la dispoziție o casă care să fie undeva pe la Arcul de Trunf cartierul Primăverii nu ai nici o șansă să ai bani
îti trebuie o casa stil baroc medieval foarte frumoasă să îti ofere o prestanță direct de la intrare inainte să ajungă la tine să îi spună casa că acolo o să lase 3000 euro doar pe prima consultație și pe viitor va mai aduce până la 7000 euro.
Altfel dacă nu ai locații intreresante o sa te cari la început tu din loc in loc de exemplu pentru 700 euro in total vei merge pe la familili prin Austria de romani sa ii impaci ca au copii si vor sa ii imparta dar copii vor să rămână impreună și soția la înșelat pentru că așa sunt majiritatea femeilor când li-se oferă mai mult sar în brațele austriacului ce este din familie de bancheri... cazuri complicate.
Sau îți vei pierde timpul prin românia pentru 70 lei pe oră să asulti un retard câte 2 ore ca să ii iei banii si vei avea clienti rari si putini chiria mare concurenta care este vinvidioasa ca ai apărut și tu în piață in zona lor care o să dea șpagi să îti trimită controale în mod intenționat să te închidă să îți închidă afacerea pentru că așa e românul urâcios al dracului hapsân calic si foarte invidios.

O să găsești de frecat menta la o școală de nevăzători și o să ii pupi picioarele Lui Dumnezeu pentru acel job care îți va permite sa ai unde să locuiești șî ce să mănânci și intr-un final ramolit și alcoolic o să zici că cel mai curajos lucru pe care îl poate face un om in viață este să se sinucidă și vei avea o impresie foarte proastă despre tine că nu poți să faci asta.

Apoi meseria ta va fi stersă pentru că inteligența artificială si oamenii din alte țări ca și tailanda china india vor cere 2 euro pe oră să mai ajute din când în când inteligenta artificiala să se ocupe de cazurile acestea de care te ocupi tu si nici de oameni n va mai fi nevoie in acesta meserie pentru ca
oamenii de pe planeta nu vor mai avea nevoie depsiholog pentru ca o sa le pună cipuri in creiere si o sa le stearga mintea lor si o sa ii controleze in loc de roboti acele calculatoare introduse in capul lor
apoi oamenii vor munci direct de l avasta de 4 ani câte ceva pentru că de școală nu va mai fi nevoie si vor munci si vor munci până când oasele lor se vor toci undeva pe la 60 ani când vor fi teleghidați să se arunce singuri in mașina de tocat pentru ca să se facă din ei mai nulte ingrășeminte pentru câmpuri
iar cu timpul nici măcar de asta nu va mai fi nevoie pentru ca oameni fara minte nu vor mai vrea să se imulteasca asa că nu va mai fi nevoie de oameni nici de roboti pentru ca acei 3% din oamenii forte bogati care vor stăpâni planeta vor pune cu mâna lor rosii naturale in curtea lor isi vor creste singuri din plăcere vinete chestii prin curte
eventual vor mai avea câte un ajutor tot om
si vor da la gunoi toata tehnologia vor stinge centralele nucleare
si vor trimite sa fie topite de soare toate bombele nucleare si
iar toate armele de pe planeta vor fi tranformate in unelte de săpat câmpurile si de impădurit automat de pus iarbă in deșert
iar oamenii aceia vor trăi veșnic fără boli si vor reveni la telefoanele fixe normale cu roată din ebonită sau din fildeș prin cablu normal cu centrală telefonică cu relee
si vor fi foarte bucurosi
bani nu vor mai exista
si toată lumea o să pună la comun toate lucrurile
si o să ia fiecare cât îi trebuie si doar ceea ce ii trebuie

iar magazine vor mai exista cu oameni normali care vor lucra acolo din plăcere doar sa aprovizioneze

si vor merge oamenii la magazin fara camere si fara legitimatii
si fara bani
si isi vor lua de acolo dor 4 rosii si o bucatica de brânză si 2 cremvuști pentru o masă naturala fara chimicale

si chiar dacă nu ii vede nimeni ei nu vor lua nimic de ceea ce nu au nevoie

iar in momentul in care se vor duce ei la magazin vor duce acolo cascaval si salam facut de ei sau sunca afumată să o ia alți gratis și să ii aplaude
iar toata recompenesa lor va fi că vor sti că au făcut o șuncă afumată mai bună de cât a vecinului