| PerPum a întrebat:

O sa sune stupid dar imi puteți explica ce e politehnica?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe scurt este o institutie de invatamant superior, care cuprinde mai multe facultati, ce pregatesc specialisti in domeniul tehnic.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poli = mai multe
Politehnica = mai multe tehnici.
Institutul politehnic = universitatea unde se invata mai multe ramuri tehnice (mecanica, electro, automatizari, turnatorie, constructii etc.) si studentii care le termina devin ingineri in domeniul facultatii.

| doctorandus a răspuns:

Politehnica=facultati unde invata inginerii (sau cei care vor sa devina ingineri).

| adi14matei a răspuns:

Este o universitate care contine mai multe facultati. Sunt mai multe universitati politehnice in tara(Timisoara, Bucuresti, etc).