| Lime a întrebat:

Oare sa ma transfer, sau nu? sad
Sunt la profilul stiinte ale naturii si nu imi mai place deloc. Am venit pentru ca imi placea biologia, acum nici macar bio nu imi mai place. Am 3 ore de chimie si 3 de fizica pe saptamana si de fiecare data abia astept sa se termine fiecare ora! La fizica nu ma pricep, nici la chimie. Invat de dimineata pana seara, dorm in jur de 5-6 ore pe noapte uneori si 4 ore si tot am note nesatisfacatoare. Am facut si o cadere nervoasa saptamana trecuta (sper ca zic bine).
La mate-info nu ma gandesc deoarece nu le am cu matematica sau informatica.
Mie imi place desenul - in primul rand, lb. romana(mai putin gramatica), matematica (la nivel mai usor, nu avansati). Ma gandeam la filologie dar acolo este latina care nu imi place, la intensiv engleza, sau la stiinte sociale, dar nu sunt sigura.
Voi ce ziceti? Si daca ma transfer la uman, trebuie sa dau niste teze in plus? Eu am dat teza la chimie (=dezastru total), la bio(8), romana(10), mate(9).
Si o ultima intrebare, cine e la stiinte sociale sau cine stie cum e la ss? Cam ce ore aveti pe saptamana?

big hug Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| Chérrrie a răspuns:

Buna! si eu sunt tot la profilul stiinte ale naturii si am cam aceleasi probleme ca tine. Cand am venit la acest profil m-am gandit ca o sa fie mai usor,dar nu a fost tocmai asa. Imi placea biologia,dar dupa cateva ore din clasa a IX am realizat ca nu e chiar atat de usor,pe cat credeam eu. La chimie si fizica ma mai descurc, dar nu exceptional. Revenind, eu am o prietena care e la stiinte sociale. sa iti zic in mare orarul ei: 3 ore de istorie, 2 de geografie, 3 de romana, 2 de logica, 3 de engleza etc. Deci,te poti transfera la stiinte sociale daca iti place istoria,lb. romana,geografia si logica. vorbeste si cu parintii tai, spune-le si lor ca ai dori sa te transferi la alt profil si vezi ce te sfatuiesc si ei. Orice ai alege, bafta! >:d<
P.s la stiinte sociale dai teza la lb.romana,engleza,latina si istorie(din cate stiu eu) :*

| Alexya97 a răspuns:

Hey, eu as zice ca ar fi bine sa te transferi eventual la filologie, intensiv engleza, si asa scapi de fizica, mate, chimie si bio(in sensul in care vei avea mai putine ore). Si daca iti place romana, e perfect. Sau poti sa te transferi la alt liceu, la arte. E numai alegerea ta. Succes!

| Lime explică (pentru Alexya97):

Da, mi-as dori la arte, dar nu am in oras. Ar trebui sa ma mut in Iasi sad

| Alexya97 a răspuns (pentru Lime):

Depinde ce varsta ai, si daca te simti pregatita sa stai singura, si sa vezi ce e pro si contra. Sper sa gasesti solutia cea mai buna.

| alice97 a răspuns:

La filologie e frumos, in plus dupa clasa a X-a numai faci mate, fizica, chimie...la ss faci istorie de iti iese pe nas si tot faci latina
sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| missLights a răspuns:

Te sfatuiesc sa te duci la filologie.
La latina te ia profesorul de la zero, pentru ca este constinet ca nu ai facut deloc in generala laughing.
La stiinte sociale va trebui sa dai teza la logica si e mult mai urat.Nu este nimic logic la ea.

| Flory_Florina_1999_isz2 a răspuns (pentru missLights):

Cat adevar... fix asa este