| brokxy a întrebat:

Oare se poate sa am eu trecut undeva ceva chestii de la fostul loc de munca intrucat am avut neintelegeri cu sefa? Nu o vorbeam de rau, nu chiuleam, dar pur si simplu am stat in perfuzii 4 zile si nu a vrut sa imi dea liber WTF si dupa ca eram bolnava ma si baga sa bag 5 zile 12 ore pe noapte, asa ca am plecat fara preaviz. De cand mi-am dat demisia am bagat vreo 30 de cv-uri, am fost si fizic in locuri si toti nu ma mai contacteaza. Cineva mi-a spus odata sa am grija cum parasesc un loc de munca pentru ca imi pot face rau si sa ma treaca cu ceva indisciplinar chiar daca eu nu am facut nimic. E adevarat?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai fost bolnava si ai avut 4 zile de perfuzii atunci ai acoperire medicala legala, cu foaie de la spital, deci nu vad de ce aduci in discutie problema asta.
In ce priveste plecatul fara preaviz este de rau, fiindca legal compania te poate executa disciplinar!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Oare se poate sa am eu trecut undeva ceva chestii de la fostul loc de munca intru cat am avut neintelegeri cu sefa?
Nu ai unde să fie trecute, înregistrate ceva chestii despre tine.

| Lioana a răspuns:

Poti fi pusa la plata pentru faptul ca ai plecat fara preaviz dacă in contractul tau de munca erau prevazute astfel de clauze.
Pe de alta parte cei carora le prezinti CV-ul tau se pot interesa despre tine sunand la ultimul tau loc de munca sa afle de ce ai plecat si sa ceara o descriere despre tine. Sunt destul de multi angajatori care fac asta.

| haileewatson a răspuns:

Nu exista niciun "loc" unde sa fie trecute chestii despre tine.
Iar legat de faptul ca ai fost bolnava pe perfuzii - cand ai o problema medicala trebuie sa ceri concediu medical de la medicul de familie sau alt medic in functie de caz, dupa care ii duci hartia respectiva angajatorului. Angajatorul nu este cel care iti da concediul medical, ci doctorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu exista legal undeva acest lucru. Au existat niste site-uri care au incercat sa creeze astfel de baze de date dar daca nu ma insel multe informatii de genul sunt impotriva Regulamentului General de Protectie a Datelor(GDPR).
Totusi, un angajator poate contacta compania la care ai lucrat(cea pe care ai trecut-o in CV la exeprienta) si sa intrebe depre comportamentul tau, motivul concedierii, demisiei, etc.
Cum ai plecat fara preaviz? Au fost de acord sa nu te bage in preaviz sau pur si simplu ai plecat fara decizie de incheiere a contractului de munca? Daca te-au pus sa vi la munca in preaviz dupa ce ti-ai depus demisia si ai refuzat, pot exista niste complicatii.
Cel putin asa stiu eu...