| bogdan13513513 a întrebat:

Ofer fundă! Ofițerii militari știu să se lupte adică învată krav maga?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Krav maga nu este de origine romaneasca si ar trebui sa stii asta.
se predau si in scoli la noi dar nu cred ca a intrat in scolile militare, oricum exista sute de stiluri/substiluri de arte martiale care se invata si in armata si la politie etc
din cate am citit pe net si vazut in anumite clipuri acest stil krav maga era alaturi de acel stil rusesc in care isi dau aia pumni in burta, niste burtosi de 150-200 de kg, si multi intructori sau practicanti de sporturi de contact arata in clipuri ca in viata reala acest krav maga nu te ajuta deloc, in ciuda publicitatii ca este TARE.
Eu zic ca street-fightul ramane sportul cel mai dur adica pentru cieneva care a practicat diferite arte martiale, kickbox, box si nu in ultiml rand mma acest krav maga e rahat, te bate un practicant de mma de te asculta cu urechea.
Nu am vazut absolut in niciun videoclip pe net real ca cineva care practica acest krav maga sa puna la punct un atacator, deci ceva este putred!
Eu nu stiu daca este sau nu atat de tare, dar cand arati doar in sala ta pe elevii tai care se supun comenzilor nu stiu daca este de luat atat de in serios, sa va mai zic ceva este la fel de dubios precum acei luptatori chinezi/japonezi care chipurile te ataca cu aer, si ii vezi pe aia cazand iar senseii lor isi iau treaba atat de in serios incat chiar cred ca au puteri... laughing

1 răspuns:
| Nicusor212121 a răspuns:

Da oraceum, ei invata un stil de lupta asemanator