| maria14142 a întrebat:

Ok.În primul rand buna tuturor și scuze pentru lunga mea "poveste".
Sa încep prin faptul ca port ochelari, am miopie(una maricica, mai exact undeva la -7) și 16 ani. Sunt o fire sportiva și în momentul de fata fac sport de "performanta" ca sa zic asahappy și îl practic de mai bine de 6 ani.
Pana de curând nu m-am gândit la faptul ca voi avea probleme în viitor în găsirea facultății potrivite și a ceea ce voi face, dar am realizat ca trebuie sa știu ce vreau sa fac pentru ca vreau sa știu pe ce sa mă axez la liceu. La început nu aveam nicio idee despre ce as vrea sa fac cu viața mea și pur și simplu stăteam și mă gândeam la faptul ca o sa ajung după bac sa nu o știu unde sa mă duc...Și începând sa mă gândesc la ce vreau în viata am realizat ca in toate meseriile la care m-am gândit eu nu ai voie cu mai mult de +/-3 sau 4. Părinții mei mi-au recomandat la începutul acestei revelatii(ca sa ii zic asa.)ca nu stiu ce sa fac sa merg spre armata, realizând ca nu se poate din cauza ochelarilor după ce m-am consultat si cu medicul meu oftalmolog și mi-a explicat ca nu as putea sa fac operația de miopie de la 18 ani, ci ar trebui sa o fac undeva după 24 deoarece exista riscul sa o fac în zadar și sa continue sa crească am zis sa mă documentez despre stewardese(în viitor nu mă văd făcând ceva "statornic",oricât de bine s-ar plati,nu e genul meu,mi ar plăcea sa călătoresc), aflând, desigur, ca nici aici nu pot face prea multe din cauza dioptriilor mari.
Recent, nici nu mai știu cum, m-am gândit la călătoritul pe mare și m-am interesat putin în ce consta academia navala și mi-ar plăcea sa mă duc spre navigație,secția civil, din câte am înțeles se da examen la matematica și engleză, îmi place matematica și eu zic ca am nivel bunicel și ca o sa mă descurc în continuare și o sa învăț, legat de engleza,prefer franceza,având în vedere ca sunt pe bilingv franceza, dar engleza nu îmi este străină și din ce subiecte la engleza am văzut, mare parte din ele pot sa le fac lejer, așa ca eu zic ca nu o sa fie o problema,plus ca din câte am înțeles examenul la engleza este doar la secția militara. Și din câte am citit in broșura de prezentare a ANMB nu sunt o problema ochelarii la civil, adică acolo scrie ca cer doar o adeverința medicala care sa cuprindă antecedente patologice,analiza sânge si scopie pulmonara. Așa ca va întreb ce credeți voi despre asta? Voi putea sa aplic pentru facultate cu problemele pe care le am la ochi? Poate știți pe cineva care a urmat/urmează o astfel de facultate sau chiar voi pentru ca mi-ar plăcea sa știu cum este acolo "din interior"happy, cum stă treaba cu practica și în ce consta, desigur ca o sa citesc și eu mult mai mult, dar dacă tot am început sa scriu aici...happy
Vă mulțumesc și scuze pentru timpul acordat!

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Profesoara nu ti-ar placea sa fii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In regulamentul privind admiterea publicat pe site-ul ANMB nu scrie nimic despre ochelari, dar cel mai indicat ar fi sa ceri informatii suplimentare direct de la ei (pe acelasi site de care spuneam apar si numere de telefon, dar si adresa de e-mail pentru contact).
In plus, sunt numeroase alte meserii care presupun calatorii si pentru care vederea nu este asa de importanta. Trebuie doar sa renunti la ideea ca variantele sunt foarte limitate si o sa incepi sa vezi din ce in ce mai multe posibilitati.

| maria14142 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc! O sa văd ce pot sa fac.