| ReddY25 a întrebat:

Pareri despre meseria de camionagiu?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Frumoasa parere ai despre oamenii care iti asigura mancarea de zi cu zi sau ai impresia ca mancarea aia se teleporteaza la magazine?

31 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Banoasa
grea
placuta daca te pasioneaza domeniul
periculoasa

suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciun om nu poate fi mai mizerabil decat omul care isi bate jos de munca onesta a celorlalti. E cea mai jegoasa zona in care poate decadea caracterul uman

| Jakye a răspuns (pentru suntserios):

Cuvinte înțelepte.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

De data asta are dreptate. 90% dintre ei sunt retarzi. Probabil doar 1/1000 au educatie si fac asta din pasiune. Si nu doar in Romania, peste tot e cam la fel.

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Imi cer eu scuze ca oamenii care se chinuie 11 luni pe an si dorm in masina departe de familie ca in fiecare dimineata tu sa ai mancare in supermarket, hartie igienica sa te stergi la cu.r si alte nimicuri din astea nu au facultati, scoli si nu citesc Kant. Din partea mea te rog sa ii scuzi. Si nu uita sa citesti ce am scris mai sus cu oamenii mizerabili.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Sunt platiti pentru asta. Nu o fac pentru mine, o fac pentru bani. Neavand prea multe optiuni, isi castiga existenta din asta. Nu vrei sa le ridicam si o statuie pentru ca nu sunt in stare sa faca altceva?!

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Si daca sunt platiti sa faca o meserie cinstita, tu ce ca.cat ai cu ei?
Tu ce fizician quantic esti?

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Nu am nimic cu ei. Trebuie (deocamdata) sa faca cineva si treaba asta. Dar asta e realitatea, camionagii nu au IQ prea mare, ba dimpotriva. E un fapt.

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Deci nu ai nimic cu ei, doar asa sunt buni de jignit nu? Ia zi tu ce meserie ai?

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

"...buni de jignit nu?"

E un adevar. Faptul ca nu e convenabil pentru ei nu e vina mea.

"Ia zi tu ce meserie ai?"

Vanzari-marketing.

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

"Vanzari-marketing"

Adica mincinos profesionist. Arogant de profesie.
Dar e ok, nu trebuie prea multa scoala nici pentru asta, cam cat pentru soferie.

Mna, vezi ca pot sa imi bat si eu joc de tine,

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Sigur ca poti scrie orice, doar ca, nu are nicio relevanta, si nu ma afecteaza in niciun fel. Doar te faci de ras.

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Nu pot sa ma fac de ras mai tare decat un om care isi bate joc de cineva care face o munca mai onesta si mai grea decat el.

| StrongHeart a răspuns (pentru suntserios):

Pot sa confirm.
Am avut oportunitatea sa lucrez in vanzari intr-o corporatie(am refuzat, ca nu se potrivea cu felul meu de a fi) si toata politica firmei se baza pe mintit. Bani se faceau, dar nu cinstit.
Le spuneau clientilor ca firma lor e din alta tara, desi era inregistrata in Romania, dar nu dadea bine sa se prezinte drept romani.
Fiecare angajat nou trebuia sa isi aleaga un pseudonim, un nume fals cu care sa se prezinte si toata ziua telefonau clienti din tari dezvoltate( Norvegia, Anglia, Suedia) sa le vanda un pachet de servicii de consultanta pentru cei care investeau la bursa.
Aveau un text pregatit si erau educati in mod practic sa minta.
Prin natura ei, meseria te invata sa fii narcisist, asta pot sa zic din experienta mea directa. Toti erau disperati sa arda cat mai multi fraieri, dupa cum vedeau ei lucrurile.
Nu zic ca la fel este oriunde in vanzari, dar in mare parte da, in vanzari e ca la poker, trebuie de multe ori sa te prefaci sau sa inseli oameni.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai nervi tari.

| mihai69 a răspuns:

O meserie ca oricare alta.
Cu bune, cu rele... Cu diferite "ramuri", fiecare cu specificul său.
Depinde de multe variabile cât de profitabilă / grea / sigură etc. este.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Umbli oparit la cr, dormi cu frica sa nu ramai fara motorina, gat, prelata, marfa si bani, iti vezi casa doar in concedii, iti strici spatele si pierzi ani din viata traind ca un boschetar.
Parere buna daca mergi 1-2 ani, faci pauza doi ani si mai mergi inca 2-5 ani, cat sa aduni bani de o afacere.
Dar daca te plafonezi acolo toata viata... Nasol.

| Drimmero a răspuns:

Trecand peste greselile pe care le fac in trafic cand tir depaseste alt tir si aproape iti intra frontal sa te faca praf pot sa zic ca e o meserie care pune marfa in miscare, economia merge in mare parte datorita lor. Poate fi o meserie frumoasa daca te pasioneaza condusul si sa iti faci timp pentru tine si gandurile tale.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns:

Nu stiu multe despre meseria asta, dar pot sa deduc ca nu e chiar atat de simpla precum pare.
Exista riscuri: riscul de accident, in functie de ce transporti exista si riscul de a-ti fi furata marfa, etc.
Timp de asteptat pana se incarca/ descarca marfa, stat mult timp la volan(avantaj celor pasionati de sofat, dar munca repetititva ce implica sedentarism).
E cu bune si cu rele. Se castiga binisor.

| blackann a răspuns:

Jmeker

| goguPatent a răspuns:

O meserie care hraneste rahatii care comenteaza mai jos.

| SingleForOne a răspuns:

Dezavantajele sunt următoarele:
• faptul că îți vezi familia și prietenii poate o dată pe lună sau luni la rând.
• faptul că dai de mulți oameni infecți în depozitele unde trebuie să ajungi, oameni infecți ca, "colegi de drum", oameni infecți care te blochează în trafic fără motiv, etc.
• sunt multe reguli pe care șoferul trebuie să le respecte pentru a asigura marfa, considerând regulile de întreținere optimă.
• trebuie să știi drumurile în avans și scheme de a ieși din încurcături în mod eficient de manevre și de timp.
• poți sta ore sau zile întregi la vamă între țări sau prin trafic
• poți da de mulți hoți, traficanți, și alte tipuri care vor să fure marfa sau să treacă moca de la un oraș la altul, de la o țară la alta; plus că ar fi posibil să te însceneze pe tine drept traficant de oameni sau hoț se marfă sau orice altceva. Aici ai putea fi atacat chiar și cu arma, mai ales noaptea, când tu ai fi pe repaus să dormi.

| ReddY25 explică (pentru SingleForOne):

A pățit-o și unchi-miu mai demult, furat benzina în timp ce era în pauză

| DeMicUnCălător a răspuns:

O Meserie superbă,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muncă normală de om și cu 8 clase.

| 1234568807 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e atat de usor, stai linistit

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Frumoasa parere ai despre oamenii care iti asigura mancarea de zi cu zi sau ai impresia ca mancarea aia se teleporteaza la magazine?

| 1234568807 a răspuns:

Este o meserie frumoasa dar si grea, cei pasionati o fac cu drag

| vodami92 a răspuns:

Buna! castigi si bine! dar e o meserie grea dificila totusi! si asta inseamna sa pleci departe de familie! deci nu cred ca vrei asa ceva!

| ShenHeda a răspuns:

O părere este că vezi lumea, te plimbi, gagici, bani sunt bani....frumos cesamai

| RianaR a răspuns:

Smash