| LexiEla a întrebat:

Parintii nu ma lasa sa dau la ce facultate vreau eu pe motiv ca ar trebui sa plateasca foarte mult (mai am un frate, iar salariul lor este doar decent). Ar trebui sa platesca pentru mine o suma acceptabila, tinand cont ca as intra la buget, dar ei considera ca este prea mult si nu o sa am un viitor cu acea facultate (este privata). Ei vor sa dau la politie pentru ca nu vor trebui sa imi platesca taxele daca iau. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Pai e de inteles, odata ce facultatile de stat au o reputatie mai buna la noi.
E greu sa le schimbi parerea, totusi mai incearca. Daca nu reusesti, cum au zis si mai sus, singura solutie este sa muncesti 1 an si sa-ti strangi banii tai.

O alta solutie mai este sa le arati o dovada palpabila ca facultatea aia "te face om" adica sa le prezinti pe cineva care a terminat facultatea, are un job stabil si n-are griji. Poate asa prind mai multa incredere in ea. Iti spun eu, toata treaba e ca nu au incredere in facultatea aia.

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Muncesti un an, aduni bani, iar la anul dai la facultatea care doresti.

| Ineys a răspuns:

Si tu la ce facultate vrei sa dai? Poate au si ei dreptate. Spune-ne si noua despre ce este vorba.

| LexiEla explică (pentru Ineys):

Universitatea Romano-Americana, Bucuresti. (e privata) la facultate de Afaceri Internationale. Eu intru la buget acolo pentru ca am olimpiada si ce ar trebui sa imi platesca parintii ar fi cazarea (400 lei pe luna) si banii de cheltuiala obisnuti (mancare, manuale, bani de buzunar)

| Ineys a răspuns (pentru LexiEla):

Si daca dai la politie unde este asta? Nu vor trebui sa-ti plateasca si acolo cazare?

| ONR1R4 a răspuns (pentru LexiEla):

ANCERACA sa vorbesti cu ei din nou poate te ajută.

| LexiEla explică (pentru Ineys):

Nu, acolo nu se plateste nimic. Academia asigura cazare, masa, uniforma.

| LexiEla explică (pentru Ineys):

La Academia de politie nu se plateste, pentru ca ti se asigura masa, cazare, uniforma din start odata ce intri.

| Ineys a răspuns (pentru LexiEla):

Si tu ce crezi sau ce vrei sa faci dupa ce termini facultatea aia de afaceri internationale?

Ei probabil se gandesc ca dupa ce termini la politie ai un job asigurat pe viitor. Tu esti sigura ca o sa ai un job dupa ce termini facultatea aia?

Nu zic sa mergi pe mana parintilor orbeste si sa nu-ti urmezi "visul", dar trebuie sa iei in calcul si asta.

| LexiEla explică (pentru Ineys):

Univeristatea asta are multe parteneriate in strainatate si in tara, cele mai multe proiecte pe plan international si mi-ar asigura, de altfel, visul meu sa plec in Coreea cu o bursa Erasmus (nu mai exista alta facultate ca sa faca anual asta). Iti dai seama ca daca nu iau la academia de politie tot va trebui sa fac o facultate "normala". Pe mine ma deranjeaza ca sunt impotriva respectivei Universitati pe motiv ca e privata. Prietenul meu acolo studiaza si este foarte multumit, iar oportunitatile de angajare sunt multe.

| sadrian46 a răspuns (pentru LexiEla):

Mâncare, manuale, bani de buzunar, cazare, se adună peste 1000 de lei.

| LexiEla explică (pentru sadrian46):

Pai si nu e asa la orice facultate in general. Nu scapi fara 800-1000 de lei oricum.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LexiEla):

Incepusem sa bat cimpii dar acum am vazut raspunsul asta al tau. Fa contract de imprumut cu parintii tai si da-le banii inapoi peste citiva ani daca sunt asa de scirtari. Stiu destui care au fost la facultatea aia si nu e degeaba ca majoritatea celor private, e chiar super-ok. Urmeaza-ti visul!

| Ineys a răspuns (pentru LexiEla):

Pai e de inteles, odata ce facultatile de stat au o reputatie mai buna la noi.
E greu sa le schimbi parerea, totusi mai incearca. Daca nu reusesti, cum au zis si mai sus, singura solutie este sa muncesti 1 an si sa-ti strangi banii tai.

O alta solutie mai este sa le arati o dovada palpabila ca facultatea aia "te face om" adica sa le prezinti pe cineva care a terminat facultatea, are un job stabil si n-are griji. Poate asa prind mai multa incredere in ea. Iti spun eu, toata treaba e ca nu au incredere in facultatea aia.

| Dalmore a răspuns:

Chiar nu ai viitor cu o facultate privata. De la romano-americana cunosc cei mai multi someri laughing.

| LexiEla explică:

... in general? *

| LexiEla explică:

Si esti sigur ca sunt someri pentru ca nu au primit educatia necesara, diploma recunoscuta sau de fapt nu le-a stat gandul la carte si sa isi gaseasca job? Ca vorba aia, job gasesti in ziua de azi si fara facultate.

| MrkiddyKid1 a răspuns:

Gasesti un loc de munca, strangi bani si dai la ce facultate vrei.

| ONR1R4 a răspuns:

Muncește stragenti FIECARE ban si gata ai scăpat te poți anschrie la facultatea privata

| LexiEla explică (pentru ONR1R4):

Inscrierile sunt acum in iulie, cum ar trebui sa strang ceva asa repede? Nu vreau sa stau un an pe tusa.