| anonim_4396 a întrebat:

Pe viitor vreau sa admit la facultatea de psihologie, bine mai am doi an de liceu. Care sunt avantajele si dezavantajele acestui profil? Va intreb deoarece internetul nu mi-a oferit toate informatiile de care am eu nevoie. Se castiga bine? Parerea oamenilor despre psihologi e atat de proasta pe cat am auzit?

Răspuns Apreciat de Editori
| Deliiiia a răspuns:

In Romania nu se castiga foarte bine, iar parerea e neutra, sunt considerati mai degraba nefolositori fiindca la noi in tara e mentalitatea cum ca ar fi asociati cu psihiatrii, iar a merge la psiholog e o rusine(plus ca nimeni nu arunca bani pentru asa ceva).

In schimb daca faci in Anglia psihologie criminalistica sau o alta ramura lucrurile stau diferit... salariul e considerabil mai mare si statutul la fel.

| Adry05 a răspuns:

Nu mai generalizati aiurea ca asa zic 2-3 cunostinte de-ale voastre.
Foarte multi oameni, in special adolescenti, merg la psiholog. Multi merg si nu recunosc acest aspect, si crede-ma ca sunt multi `care arunca bani pe asa ceva`.

| Deliiiia a răspuns:

Nu generalizez aiurea. In Romania facultatea e slaba rau, te pregateste sa devii profesor la scoala, nu sa lucrezi cu lumea. Ca mai exista un procent mic care intr-adevar, pasionati fiind, au reusit, e alta. Nu stiu daca te-ai simtit atacat fiindca studiezi in domeniu, dar, in opinia mea strict personala, asa sta treaba.

| Adry05 a răspuns:

Nu profesez in domeniu dar cunosc psihologi si stiu ca le merge.
La mine in oras de exemplu e o tipa si ia 70 lei pe 50 minute in conditiile in care e un oras destul de mic. Si crede-ma ca are destui clienti.
In orasele mari fac si 100 lei pe sedinta. Am un prieten care s-a dus sa incerce sa-si videce o fobie.

| Deliiiia a răspuns:

Deci sa inteleg ca de fapt tu ai o cunostinta si generalizezi. E adevarat, mai sunt cativa care profeseaza si castiga, insa nu trebuie sa impingem tineretul spre un domeniu fara prea multe perspective in tara.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca reusesti sa te faci cunoscuta pe piata, castigi foarte bine.
In orase mari iei si 100 ron pe sedinta de 50 min-o ora.
Si sa stii ca si la noi in tara incepe sa fie mai popular mersul la psiholog si din ce in ce se dezvolta domeniul.

| Donsavas a răspuns:

Facultatea de psihologie nu e chiar asa usoara precum se spune. Bineinteles ca nu se compara cu altele, dar e la un nivel mediu.
De castigat, intr-un asemenea domeniu se cam pune problema dar nu ar fi bine sa se tina cont atat de mult de aspectul asta. Daca esti o persoana care se multumeste cu putin si vrei sa cunosti si ajuti omul, dai la psihologie, daca nu, nu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In Romania nu se castiga deloc bine cu aceasta meserie
De ce?
Pai romanii refuza sa se duca la psiholog de teama prejudecatilor cunostintelor.
Apropiatii considera ca daca mergi la psiholog esti nebun
Cand de fapt psihologul vindeca problemele sufletesti nu pe cele psihice! happy
Asta e treaba psihiatrului

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vorbi in necunostinta de cauza. Poate adolescentii cred asta, oamenii maturi apeleaza adesea la psiholog.
Si se castiga foarte bine odata ce te faci cunoscut pe piata.

| alex495 a răspuns:

Depinde, daca vrei doar sa ai diploma de absolvire da, facultatea de psihologie este cea mai usoara, e chiar mai usoara decat cea de sport, profesorii vorbesc la tel in timpul examenelor, ies din sali, n au treaba ei, nu prea esti obligat sa te duci pe la scoala si in 3 ani ai diploma. Daca ai pile te poti angaja consilier/psiholog scolar, daca nu casier la carrfour sau altceva de genul, lucru in supermarket. Sunt avantaje doar daca de exemplu o faci ca o a doua facultate, te plictisesti acasa si mai vrei sa faci una. Umbla niste zvonuri ca in Anglia se cauta in draci psihologi, o mie de lire jumate pe luna etc, am chiar prieteni care au plecat acolo, misterios nu lucreaza ca psihologi, ci ca bucatari si ospatari.

| ZebraGalbena a răspuns:

Salariul in Romania nu se compara cu cele din strainatate, din punctul asta de vedere, nu merita sa stai in tara ca psiholog.
Parerea oamenilor despre psihologi nu e buna, unii cred ca psihologii au nevoie de psihologi, cum a spus si [ Deliiiia ], in Romania este o rusine sa mergi la psiholog desi e ceva normal.
Eu vad buna o invatatura psihologica in viata, nu cred ca iti strica sa intelegi gandirea umana, chiar daca nu vrei sa profesezi in directia asta. Ca diploma eu zic ca da bine in CV