| WayhaughtK a întrebat:

Pentru a ajunge la Academia de plolitie, trebuie sa fac un liceu militar sau pot face si un liceu obisnuit?
Sunt in clasa a 8 a.

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Recomand ce iti place tie mai mult, sa nu mergi la scoala cu scarba, alege ceva care stii ca iti place si ti-ar place sa inveti, astfel iti usurezi si tie viata. De exemplu degeaba te duci la mate-info pentru ca un liceu in care inveti mate si matematica trebuie peste tot daca tie nu iti place matematica tot nu o sa inveti nimic, o sa treci prin liceu ca pestele prin apa... Alege un profil care te incanta, un sa inveti materii care ti se par tie interesante. Si apoi alege o facultate (sau acedemia) pe exact aceleasi principii. Degeaba o sa te chinui sa faci in viata ceva ce nu iti place, pentru ca o sa fie un cosmar pentru tine si nici nu o sa reusesti sa faci acel ceva la inaltimea asteptarilor, pentru ca daca nu iti place nici nu-ti dai interesul, faci doar sa fie facut.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru Academia de Politie este recomandat sa faci un liceu cu profil de filologie sau stiinte sociale, te va ajuta putin la admitere. In prezent nu exista licee de politie, doar licee militare si sansele de intrare in Academie sunt aceleasi pentru toti, indiferent ca provin de la un liceu civil sau militar.

| CuriousStuff a răspuns:

Poti sa faci orice liceu vrei.

| WayhaughtK explică (pentru CuriousStuff):

Am auzit ca doar 5% din civili intra intr-o academie. Restul sunt de la liceele militare

| CuriousStuff a răspuns (pentru WayhaughtK):

Doar 5% din civilii fara pile intra, restul de 95% intra cu pile. (Asta am auzit eu.)

| WayhaughtK explică (pentru CuriousStuff):

Sai ce profil recomanzi? Filologia sau Stiinte sociale?

| WayhaughtK explică (pentru CuriousStuff):

Iti multumesc pentru raspunsuri!

| CuriousStuff a răspuns (pentru WayhaughtK):

Recomand ce iti place tie mai mult, sa nu mergi la scoala cu scarba, alege ceva care stii ca iti place si ti-ar place sa inveti, astfel iti usurezi si tie viata. De exemplu degeaba te duci la mate-info pentru ca un liceu in care inveti mate si matematica trebuie peste tot daca tie nu iti place matematica tot nu o sa inveti nimic, o sa treci prin liceu ca pestele prin apa... Alege un profil care te incanta, un sa inveti materii care ti se par tie interesante. Si apoi alege o facultate (sau acedemia) pe exact aceleasi principii. Degeaba o sa te chinui sa faci in viata ceva ce nu iti place, pentru ca o sa fie un cosmar pentru tine si nici nu o sa reusesti sa faci acel ceva la inaltimea asteptarilor, pentru ca daca nu iti place nici nu-ti dai interesul, faci doar sa fie facut.