| Cristi1313131 a întrebat:

Pentru a deveni agent de turism trebuie sa faci facultate?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu.
Pentru a fi un agent de turism BUN, trebuie sa ai cateva calitati:
- sa cunosti bine geografia si istoria detailata a locurilor pe care urmeaza sa le recomanzii sau sa le vizitezi cu grupurile de turisti
- sa fii un bun orator
- sa ai aspect prezentabil
- sa-ti placa aceasta meserie happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă găsești o firmă care să te primească având doar liceul.

| dannyel86 a răspuns:

Pai, cam asa...
Parca e vorba de Facultatea de Geografie. happy

| gothicbat a răspuns:

Păi așa ar trebui...

| ArthurWarner a răspuns:

Dacă te duci la un liceu economic la profilul turism este suficient iar dacă ai terminat liceul poti sa faci postliceala la un liceu economic. Nu exista facultate de turism dar sunt cursuri plătite care te instruiesc. Unde se tin astfel de cursuri si cat costa nu stiu.

| SVlad a răspuns (pentru ArthurWarner):

Exista facultăți de geografie cu specializare in turism

| ArthurWarner a răspuns (pentru SVlad):

Da exista dar pentru a fii ghid turistic nu iti trebui te angajează si fara facultate. Te pune sa faci niste cursuri pe care le plătește firma sau le plătești tu si asta este.