| Catalion a întrebat:

Pentru a lucra in cadrul jandarmeriei, este necesar sa ai carnet de sofer? Ca la politie?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate si fara permis de conducere, fiindca sunt zeci de joburi pentru jandarmi care doar pazesc ori supravegheaza magazine, companii, patruleaza pe jos prin parcuri, strazi samd.

| catalin09023 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ești mai dusă decât credeam rolling on the floor))))))))))
Ce jandarm supraveghează magazine sau parcuri? rolling on the floor)))))))))))
De ce informezi prost și în necunoștință de cauză?
Da, este obligatoriu permisul de conducere.

D-șoara când nu știm - tăcem.

| Violleta2022 a răspuns (pentru catalin09023):

Baitel, nu stiu cati anisori ai, dar esti prost informat!
Am o ruda care este jandarm si patruleaza si parcurile alaturi de un politist si culmea, chiar nu are permis de conducere!

| catalin09023 a răspuns (pentru Violleta2022):

Faptul că patrulează prin parc, nu înseamnă că îl păzesc rolling on the floor sau, păzesc magazine. Interesează-te și de meseria de janarmi.

Și ca să nu o mai lălăim, îți pun direct articolul de lege:

Pentru a putea participa la concursul de admitere în instituțiile de învățământ postliceal ale MAI, candidații trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţiile legale de recrutare și criterii specifice de recrutare:
[...] o)să deţină sau să obţină până la absolvire permis de conducere categoria B.

| Violleta2022 a răspuns (pentru catalin09023):

Unchiul nostru este jandarm de peste 20 de ani, nu are permis auto si nu a sofat niciodata!
Deci permisul de conducere este o optiune ceruta in anumite posturi, nu in toate!

| catalin09023 a răspuns (pentru Violleta2022):

Poate nu știi deduce un text de lege, permite-mi să te ajut.

Pentru a putea participa la concursul de admitere în instituțiile de învățământ postliceal ale MAI (jandarmi, poliție, pompieri), (TOȚI) candidații (textul de lege nu diferențiază persoanele) trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţiile legale de recrutare și criterii specifice de recrutare:
[...] o)să deţină sau să obţină până la absolvire permis de conducere categoria B.

Textul de lege nu prevede anumite funcții cărora le este necesar permisul de conducere sau nu.
Legea cere tuturor candidaților care doresc să participe și ulterior sunt admiși ca până la finalizarea studiilor să dețină permis de conducere, în caz contrar EI NU VOR PROMOVA în sesiunea respectivă - ci vor susține examenele după ce au obținut permisul de conducere.

Vorba ta: "este o opțiune ceruta in anumite posturi" - Nu ai de unde să știi ce post o să obții. Postul îl primești odată cu finalizarea studiilor, prin urmare - teoria ta cade.

În concluzie, pentru tânărul de mai sus, permisul de conducere ESTE OBLIGATORIU.

| Violleta2022 a răspuns (pentru catalin09023):

Tu tot nu ai inteles ce am scris mai sus, nu?

AM un unchi care este jandarm si NU are permis de conducere si NU a sofat in viata lui!

Iar daca ai ceva sa-i transmiti tanarului care a pus intrebarea, atunci fii bun si scrie-i lui direct, nu mie!

| catalin09023 a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu l-ai informat prost, si iti aduc la cunostinta sa nu o mai faci.
Eu am trecut prin asta, personal, si stiu. Nu am nevoie de alte cunostinte.
Lasa vorbele si informeaza te din surse oficiale: LEGEA

10 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Trebuie doar sa ai sânge în bulan.
Mai o răscoală o manifestație
Cine sa ii potolească pe ăștia care fac gălăgie ca tara asta are miliarde de tone de aur

Munții noștri aur poarta iar noi cerșim din porta in poartă

| akaanne a răspuns:

Nu este necesar.