| justme2226 a întrebat:

Pentru persoanele care vor să dea la jandarmerie trebuie să se înscrie de pe acum deși dau bacul în 2020? Sau se înscriu după bac? Eu am la anul bacul și nu știu dacă înscrierea trebuie făcută de pe acum sau la anul după bac. Am auzit la cineva că te poţi înscrie acum când sunt înscrierile în 2019 și dai niște probe apoi după bac, dacă îl iei, te duci și dai probele scrise. Este așa?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia legatura cu Centrul Militar Judetean de care apartii: http://bit.ly/2zAX5GB Vezi ca lista nu este in ordinea alfabetica! Inscrierile se fac prin iarna si da, dai Bacalaureatul in vara dar nu dupa examene! Examenul este dupa Bacalaureat.

| justme2226 explică (pentru Salontanul):

Mulţumesc frumos!

| Bizon95 a răspuns:

NU am auzit niciodata sa te poti inscrie cu un an inainte
pur si simplu nu au formularele de inscriere cu anul respectiv
SI NICI NU LE-AR FACE PENTRU CINEVA, pentru ca in rrrrominica, legili' invatamantului INTOTDEAUNA se schimba de la un an la altul

DAR, nu ma crede pe mine pa' cuvant, da telefon la scoala de jandarmi unde vrei sa te inscrii, si capiaza-i la cap cu intrebarile, sunt sigur ca gasesti numarul pe internet tongue

| Ionut231312 a răspuns:

Te inscrii inainte de bac, si probele le vei da dupa ce termini. Asta daca vrei sa dai la Academie.