| anyhylator a întrebat:

Peste un an voi urma Facultatea de drept, as vrea sa devin avocat sau procuror. Dupa ce termin cei 4 ani de facultate gata am terminat sau mai trebuie sa urmez alte studii/cursuri? Cat dureaza pana ma voi putea angaja ca avocat sau procuror, trebuie sa platesc studiile?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mai trebuie sa urmezi cursuri si sa faci cate un stagiu.
Pentru procuror trebuie sa reusesti la admitere si sa urmezi Institutul National al Magistraturii, timp de 2 ani, sa reusesti la examenul de absolvire, sa faci apoi un stagiu de 2 ani si sa reusesti la examenul de definitivat.
Pentru avocat trebuie sa reusesti la examenul de admitere in profesie, sa fii avocat stagiar 2 ani si apoi sa reusesti la examenul de definitivat.
Nu trebuie sa platesti studiile, mai ales la procurori. La avocati se spune ca avocatul pe langa care faci stagiul solicita o anumita suma.