| Razvan1lol a întrebat:

Poate tatal meu sa intre la somaj, nu a mai lucrat de 20 de ani cu carte de munca, doar la negru cu constuctiile.
Poate sa depuna pentru somaj? Multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are ce sa depuna la somaj, daca nu a lucrat legal.

Bula
| Bula a răspuns:

Poate doar sa se inscrie la AJOFM ("fortele de munca") pentru cautare de loc de munca.
Astfel poate sa primeasca oferte de loc de munca, eventual sa urmeze un curs de calificare etc.

| Leo_Leo_1979 a răspuns:

Trebuie sa aiba cel putin 12 luni contributie pentru ca in baza contributiei se acorda si se calculeaza somajul. Daca nu a avut contrat de munca nu are cum sa intre in somaj