| AdinaBTS a întrebat:

Poate un filipinez (înălțime 1, 67m, fluent în limba engleză, română şi filipineză, dar fără studii liceale terminate) să se angajeze în companiile din Uniunea Europeană ca şi însoțitor de bord? Doresc de asemena să menționez şi faptul că în cadrul RSC Counsulting, o companie europeană, pot participa şi can­didaţii fără diploma de bacalaureat. Mulțumesc.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu poate! Fipinezul nu are cetatenie europeana si nici studii gimnaziale terminate, deci imposibil sa poate la o selectie internationala de asemenea anvergura.
Nici macar inaltimea nu-i este in avantaj, fiind cu mult sub limita de inaltime a baietilor.
Limita minima la baieti este 1.85m

"What requirements are needed to be a flight attendant?
For most entry-level flight attendant jobs, you must be at least 18 and hold a high school diploma or GED, but for some jobs you may need to wait until you are 21 to apply. If you are hired as a new flight attendant, you will have to complete several weeks of training before you can begin work.

How long does it take to become a flight attendant?
Education (4 years)
Depending on the country and the airline, the minimum age requirement for any flight attendant is about 18 to 21. This means that there is time enough to get a bachelor's degree before applying to be a flight attendant.

Do you have to be a certain height to be a flight attendant?
While exact restrictions vary by airline, most flight attendants must be between 5 feet, 3 inches (1.65 girls )
and 6 feet, 1 inch tall for boys (1.85m boys). Some airlines simply require that a flight attendant be able to reach a certain height".

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De putut poate, dar nu îl angajează nimeni, nici măcar în Filipine.

| OctavianSps a răspuns:

Majoritatea companiilor au ca cerinta limita de inaltime 175 cm la baieti, iar legat de studii nici nu se pune problema sa primeasca fara ciclul liceal si diploma de bacalaureat.