| Winners10 a întrebat:

Pompier sau Jandarm? Ce ati alege pentru o cariera?

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ca jandarm o să ai parte de violență- acesta este serviciul.
Ca pompier o să fie nevoie să aduni creierii de pe stradă cu fărașul, și o să vezi lucruri care te-ar marca pe viață. Ai o inimă tare ca să poți deveni pompier?
Arhitectura, IT-ul, ingineria, sunt meserii normale și pentru oameni normali, sanatoase pentru minte și suflet.

| Nirvanaaa a răspuns:

Eu as zice pompier, dar numai tu poti decide ce iti doresti cu adevarat.

| Panamax a răspuns:

Pompier e ok, salvezi vieti mi se pare ceva util.
Jandarm gandesti putin sau deloc, dai su bastonul cu sprayul, urci demonstranti in duba, pupi in fund pe cei care te platesc.

| ShamelessQboy a răspuns:

Chiar nu te vezi facand ceva mai bun?

| sadrian46 a răspuns (pentru ShamelessQboy):

De ce nu îi propui tu ceva mai bun?
Ce e rău în a apăra lumea de incendii și de golani pe stradă?

| ShamelessQboy a răspuns (pentru sadrian46):

Nu-i nimic rau in asta si eu am facut voluntariat cu pompierii paramedici, doar ca te limitezi profesional.

| sadrian46 a răspuns (pentru ShamelessQboy):

Un pompier își riscă viața pentru a salva viața altora.
Este o meserie de jertfă, de sacrificiu. A te sacrifica cu bună știință este și asta o profesie.

Răspuns utilizator avertizat
| 123123NONAME123123 a răspuns:

Ambele au cam aceleasi avantaje si dezavantaje, pensionare rapida, salariu ok pentru Romania etc
Dar as alege pompier pentru ca esti mai respectat, ca pompier salvezi vietii, ca jandarm faci indirect acelasi lucru dar oamenii te considera un om josnic care doar da cu bata si cu spray-ul, daca nu te cunosc evident.
Deci pompier pentru ca ai aceleasi avantaje si esti mai respectat.