| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a întrebat:

Pot continua cu o facultate dupa ce termin seralul si iau bacul? La momentul actual sunt clasa a 11-a la profesionala pe profil "mecanic auto" iar pentru a da bacul trebuie sa continui cu seralul(2 ani jumatate) insa singurul profil la seral este "tehnician gastronom". Eu as vrea sa fac dupa ce iau bacul o facultate in domeniul desenului(arhitectura, design, arte etc) insa nu stiu daca pot face o facultate de genul dupa ce am terminat seralul pe profilul acela. Am intrebat o profesoara de la profesionala de la mine care e de modul daca as putea sa ma continui cu o facultate dupa ce as termina seralul si lua bacul iar ea m-a cam bagat in ceata cu un raspuns de genul "daca vrei sau faci o scoala de maestri sau nu mai stiu cum". Intrebarea este: Pot face o facultate de arhitectura de exemplu dupa ce termin cei 2 ani jumatate de seral si iau bacul? Mai am anul asta scolar si termin profesionala si imi iau diploma de mecanic auto insa as vrea sa stiu de pe acum cum functioneaza cu seralul deoarece la sfarsitul anului scolar se fac inscrierile si vreau sa stiu daca ceea ce mi-am propus in viata poate fi realizat.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti, bineinteles daca reusesti la admitere. Profilul liceului pe care il termini te poate ajuta putin la admitere, in rest importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admitere.

| Bondarel99 a răspuns:

Legea in România spune ca atâta timp cât ai diploma de bac poți sa urmezi ce facultate vrei.