| AvalohAlyn a întrebat:

Pot deveni consultant in nutriție așa?
Oricine poate deveni consultant in nutriție?
Gen eu daca reusesc să slăbesc și dacă de ex fac un curs de nutriție și sanatate pur informativ de la Sola Scriptura prin corespondenta și citesc o carte buna de nutriție,pot deveni consultant in nutriție?
Nu mă refer la medic sau nutriționist ci consultant in nutriție, sa dau sfaturi de nutriție, slăbit etc eventual să îmi deschid site sau blog de nutriție.
Zicea cineva aici că oricine poate deveni consultant in nutriție adică să dea sfaturi despre slăbit și nutriție nu neapărat trebuie sa ai vreo scoala..adică nutriționistul și medicul dietetician fac lucruri mai complexe eu vreau sa fiu consultant in nutriție.
Chiar as putea daca as avea o oarecare experiență în legătură cu slăbitul,mâncatul etc?
As putea sa fac blog de genul?
E legal?
Asta după ce reușesc să slabesc și să acumuleze informații din cărți, cursul acela de la Sola Scriptura etc.
Am văzut unii care fac sala și dădeau sfaturi pe net sau aveau site, cărți despre.
De asta întreb.
Dau funda

5 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

"Consultant in nutritie" nu e o denumire protejata legal. Ce inseamna asta e ca nu trebuie anumite studii sau sa faci parte din organizatii profesionale pentru a o folosi. Eu sunt medic si sincer cred ca nu intelegi cat de complicata e stiinta asta. Tu poate ai reusit sa slabesti, asta nu inseamna ca poti sa dai sfaturi altora. Si nu uita xa daca dai sfaturi gresite poti Chiar sa faci rau.

| AvalohAlyn explică (pentru Eireann):

De ce sa nu pot da sfaturi altora daca să zicem capăt o anumită experiență cu privire la domeniul și subiectul respectiv care îl interesează pe un om?
Și eu am avut experiența cu mersul la medici mult timp și pot spune că o bună parte din ei sunt dezinteresați și au doar interesul banului și salariului luat și "scapa"de pacient in doi timpi și trei mișcări iar unii își fac meseria in sila,vorbesc din proprie experiență așa că nu îmi zice mir cat de complicata e profesia de medic,de parcă ați fi toți că medicii aia din serialele medicale și filmele cu doctori de la TV sau că cei din U.S.A care sunt total la alt nivel că românașii nostri și mai ales stau bine la capitolul compasiune și înțelegere,nu că la noi aroganta,dezinteres,nepăsare dar nu cumva să le atragi atenția sau sa comentezi ceva la adresa lor că ei au făcut nspe ani de școală...și numai vorbesc că unii dintre voi, medicii din Romania așteptați și ați fost obișnuiți cu plicul, cu atenția.și nu vă uitați cu ochi buni la un pacient până nu primiți ceva, cel puțin așa e prin unele părți.
Multi doctori degeaba fac jurământul lui Hipocrate că îl încalcă flagrant.
Și nici eroi nu sunteți că sunteți plătiți regește sa va faceți datoria, iar uneori nu o faceți bine, vezi cate cazuri de malpraxis sunt in România.
Daca vreau să îmi fac site de nutriție îmi fac și dau sfaturi oricui vreau..nu știu de ce mai cer părerea unora care se cred privilegiați că sunt ei "doctori "...
Și eu pot fi doctor în zilele noastre, că la ce școală fac unii mediciniști și cum aleg unii meseria doar pentru banii multi care sunt in medicină și eu pot fi doctor, stai doar sa citesc câteva cărți de sănătate și stiu mai bine decât unii studenți "mediciniști".
Și eu daca vreau sa fiu consultant in nutriție, voi fi, fie că îmi spui tu sau nu.Eu știu ce îmi place și ce vreau nu tu.

| Eireann a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Imi pare rau ca te-am suparat. Nu asta era intentia mea si imi cer scuze. Stiu ca unii medici sunt indiferenti si aroganti desi personal nu am practical niciodata medicina in Romania
Nu cred ca te-am jignit sau insultat, nici din punct de vrdere profesional si nici personal. Tu nu ma cunosti dar si sters cu mine pe jos. Poti sa faci ce vrei si daca vrei sa fii consultat in nutritie mult succes. Ce voiam sa spun e ca e in domeniu ce implica mult studiu si e greu sa fii autodidact. Ai auzit de Belle Gibson? Ea e un "consultant in nutritie" care a mintit ca s-a vindecat de o tumoare cerebrala prin mancat organic si sanatos. A avut un site, a publicat carti si a convins oamenii sa renunte la tratamentele conventionale. Mai tarziu s-a dovedit ca nu a avut nici o tumoare (desi ea pretinde ca ea insasi a fost mintita ca ar avea) si deci tratamentul miraculos prin nutritie nu functioneaza si oamenii care au renuntat la tratamentul conventional au murit. La ea m-am gandit cand am spus ca poti sa faci rau, nu Tu personal - sunt sigura ca nu si face asa ceva - dar ca sunt cazuri in care, chiar cu intentii bune, poti sa ai rezultate de genul asta. Din nou, imi pare rau ca te-am suparat si imi cer scuze.

| Osneros a răspuns:

Realizezi că acei "unii" care fac sală și dau sfaturi pe net fac asta din plăcere, nu?
Nu te plătește nimeni doar că ți-ai făcut blog și ai scris 3 "articole".

| Pantagruel a răspuns:

Pune mana la munca laughing)