| Alphahkbg a întrebat:

Pot face profesionala ca mai apoi dupa ce o termin si am o mersrie la indemana pot sa dau si la un liceu?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu dacă vrei să mergi de la București la Constanța trebuie să treci prin Baia Mare? Fă direct liceul, nu-ți pierde vremea cu profesionala, oricum nu înveți nimic acolo, dacă vrei meserie fă un curs de calificare, e mult mai scurt și înveți mai multe. Iar liceul când vrei să-l faci? La 30 de ani? Dacă nu-l faci acum, nici nu-l vei mai face, îți ieși din mână și nu mai poți învăța. Poți face în paralel un liceu tehnic și diverse cursuri de calificare. Viața e scurtă, alege drumul cel mai scurt, nu pierde vremea!

| Alphahkbg explică (pentru anonim_4396):

Iauzi ma?
xD daca incep pe liceu trebuie sa fac si facultate ca altfel e useless + pentru a avea sanse mai mari faci si masteratu si iesi din scoala pe la 30 de ani

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphahkbg):

Liceul fără facultate e useless? Dar profesionala ce e? Doctorat?
Te-ai uitat vreodată pe siteul AJOFM/ANOFM? La peste 95% din locurile de muncă se cere minim liceul. Dar la urma urmelor, e viața ta, faci ce vrei cu ea. Cum îți așterni, așa dormi!

| tintareco a răspuns:

Bravo,da,poţi,cu examen de diferenţă.Ce meserie ţi-ai ales?

| DarkRed a răspuns:

Da, poți face școală profesionala, iar mai apoi un liceu.

| Vladiasazea a răspuns:

Da, in functie de profilul ales o sa dai o diferenta (adica un examen)

| Alphahkbg explică (pentru Vladiasazea):

Examenul va fi dupa ce profesionala am ales sau tot porcaria pamantului romana, mate care nu au nici o relevanta in 99% din domenile din toata lumea