| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa ma angajez in domeniul IT daca am 12clase(inca n am dat bac ul)? Sunt la un liceu proful mate info, o sa dau si acel atestat la informatica...ma ajuta la ceva acest atestat?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate doar ca ajutor la partea administrativa, nu cea de IT.
Nimeni nu face angajari fara BAC sau fara experinta solida.

| Viitorulapropiat a răspuns:

Poate doar ca ajutor la un service it....in rest, peste tot iti cere bac ul.Atestatul este ca, carnetul de sofer.Degeaba stii sa conduci daca nu ai carnet, ceva de genul.

| ShadedCanvas a răspuns:

Atestatul acela este diminuat in valoare cu fiecare an ce trece.Da, te poate ajuta intr-o anumita masura cu un CV mai bogat, insa modul in care se da examenul de atestat este de-a dreptul jalnic & difera de la un liceu la altul.Nu este direct 'statal' ca BACU' ci lasat la indemana profesorilor care fac ce si cum(cand) doresc dansii.Din nou,penibil(din experienta, mi-e sila de profesorul respectiv).
Sa-ti raspund mai la subiect, nu stiu pana la ce 'grad' de poti angaja.Din experienta reala, la o firma IT(privata/mica), fara facultate nu ajungi la nivel de programator.Aici depinde ce vrei sa faci mai departe. Daca te referi la service, posibil sa poti, insa sansele cresc exponential odata ce ai diploma de bacalaureat.