| anonim_4396 a întrebat:

_Pot sa merg la interviul de angajare pentru un job de necalificat in adidasi, blugi si hanorac?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric nu!
La interviu, indiferent de pozitia care te duci, nu te imbraci niciodata sport, intotdeauna, dar absolut intotdeauna trebuie: costum, sau sacou si pantalon cu dunga, pantofi, camasa si cravata. Parul sa fie proapat spalat si pieptanat, fara geluri in cap, fara inele prin urechi sau bijuterii in exces.

| VALCUANDREI1994 a răspuns (pentru Violleta2022):

Exagerezi. Nu trebuie sa porti chiar costum. Nu imi spune ca trebuie sa porti costum daca vrei sa lucrezi in domeniul hotelier laughing) A da vreau sa spal pe jos-costum.

| Violleta2022 a răspuns (pentru VALCUANDREI1994):

Inseamna ca tu nu ai prea fost la interviuri, daca spui asta.
La nici un interviu de job nu te duci imbracat ca la plimbarea in parc, niciodata, chiar daca jobul este pentru gunoier sau o munca fizica necalificata, tot trebuie sa te imbraci la costum sau sacou si pantalon, ca te duci intr-un birou si trebuie sa te prezinti cel mai bine.

| VALCUANDREI1994 a răspuns (pentru Violleta2022):

Costumul costa, prietene laughing)) Tot mai bine sa porti o camasa, niste adidasi/pantofi si blugi. Ti se pare ca arunc banii pe fereastra?

| Violleta2022 a răspuns (pentru VALCUANDREI1994):

Tu tot nu pricepi ca nu are importanta cat costa sau nu, ca ai avut nevoie de costum si la liceu, la banchet, la un eveniment special, tot omul are in casa 1 costum!
Iar daca nu ai, imprumuti!
Dar, la un INTERVIU OFICIAL nu te duci niciodata in camasa, blugi si adidasi, niciodata!

Tu du-te cum vei imbracat, dar sa nu te miri vreodata de ce nu iei nici un job, pentru ca nu-i normal sa tratezi un interviu de munca, ca o iesire la plimbare sau cum mergi sa joci un fotbal. Putin repesct si decenta se impune, daca vrei sa arati seriozitate si atitudine pozitiva de munca, la un interviu de munca.
Uite aici:
http://www.businessmagazin.ro/......e-12626224

Ca atare, sfatul tau este total eronat si nefolositor!

| VALCUANDREI1994 a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu esti nefolositor laughing)

| Violleta2022 a răspuns (pentru VALCUANDREI1994):

"Bărbaţii trebuie să evite:
- blugii
- tricourile sport
- expunerea piercingurilor sau a tatuajelor în locuri prea vizibile
- pantalonii scurţi
- ochelarii purtaţi pe creştetul capului
- papucii, şlapii
- cămăşile Hawaii.

"Este indicată ţinuta business, îndeosebi la interviuri pentru rolurile care atrag după sine interacţiunea directă cu un client sau potenţial client. În aceste roluri, imaginea angajatorului va fi asociată de client cu cea a companiei pe care o reprezintă, de aceea angajatorul va dori ca viitorul angajat să arate şi să se prezinte impecabil", a declarat pentru gândul Andreea Dumitriu, director de operaţiuni Manpower Professional"

sursa:
http://www.gandul.info/......e-12976734

| Violleta2022 a răspuns (pentru VALCUANDREI1994):

Total de acord cu tine, cand o sa fiu barbat ca si tine, o sa fiu si "nefolositor", pana atunci, aleg sa te ocolesc, ca nu discut cu copii mici, care nu stiu ce vorbesc.

| sierra1 a răspuns:

Pe scurt, poți să te îmbraci cum vrei.
Dar de la un punct, îți micșorezi șansele de angajare

| Danielachan a răspuns:

Mergi curat si ingrijit

| IvonneBk a răspuns:

Nu cred ca are vreo importanta felul in care te imbraci atata timp cat esti imbracat decent.