| Anomim2025 a întrebat:

Poți da un interviu la un job în timp ce ești angajat și în prezent la altul, iar apoi îți dai demisia în caz că ai fost acceptat? Afectează interviul faptul că încă lucrezi?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

1. DA, poti, fiecare are dreptul sa isi caute o slujba mai buna
2. Da, poti sa iti dai demisia, DAR, trebuie sa iti citesti contractul de munca cu deosebit de multa atentie, legal, in acel contract se poate pune obligativitatea unui preaviz, care in general e de maxim 1 luna
3. DA, poate sa influenteze pozitiv (ai deja job dar vrei sa vii la noul angajat, e un fel de compliment) sau negativ (pct 2. - nu poti incepe lucrul mai devreme de 1 luna)

PS NU te sfatuiesc sa minti la un interviu de job, IN NICI UN CAZ!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt mii de oameni care isi schimba zilnic locul de munca. Crezi ca toti sunt șomeri. E ceva normal sa lucrezi si sa iti cauti altceva. Doar nu o sa iti dai demisia si sa stai la noroc pe urma.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca esti destept si nu spui nimanui, no problem. Daca interviul e in timpul programului de dincolo, iti iei liber fara plata sau zi de concediu.

| FreddieM a răspuns:

Deloc.Asa se face in mod normal.

| laSoledad a răspuns:

Nu poti sa-ti dai demisia de la fostul loc de munca doar asa. Tot trebuie sa ramai sa muncesti intr-o perioada de preaviz, pana se gaseste alt muncitor in locul tau. Aia apare in contractul de munca, este obligatorie.
La interviul la nou firma tu poti sa te duci, dar ei o sa te intrebe de ce vrei sa pleci de la actuala firma. Trebuie sa-ti gasesti niste raspunsuri pertinente la asta si sa eviti vorbitul de rau pe fostul angajator si referinta la nivelul salariului actual (ca nu erai multumit de el, de exemplu).

| suntserios a răspuns (pentru laSoledad):

Perioada de preaviz e stabilita de lege si e fixa in functie de pozitia pe care o ocupi, nu pana se gaseste altcineva in locul tau.

| laSoledad a răspuns (pentru suntserios):

Nu am zis eu ca nu ar fi fixa, eu am explicat ce se petrece in acea perioada, care este scopul ei.

| laSoledad a răspuns:

Oricum, ceea ce vor firmele de la oameni e sa fie cat mai disponibili pentru ei. Deci, incearca sa le arati ca esti cat mai disponibil pentru viitorul job (si in acte), astfel incat sa-si faca o parere buna despre tine.

| Ale5184 a răspuns:

Da, poti, dar trebuie sa respecti termenul de preaviz de 20 de zile lucrătoare (adica o luna). Ai tebui sa nu le spui ca inca esti angajat.