| MaRIAN9889 a întrebat:

Poti sa ajungi in it, developer, programator, etc. Dacă ești la facultate la licenta de informatică economică? Chiar daca nu se invata foarte multa programare, dar tu in paralel sa faci ore suplimentare in programare, etc.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Poți ajunge programator și dacă nu faci școală sau școala e de alpinism (să zicem). Important e să-și placă și să studiezi/lucrezi intens

| Bizon95 a răspuns:

Daca esti programator bun nu conteaza ca ai 4 clase
tot iei salariu mare, din cauza ca E LIPSA ACUTA DE PROGRAMATORI BUNI
e una dintre foarte putinele meserii in care nu iti trebuie calificare (adica acte) daca stii meserie!
iar daca firma vrea sa te plateasca bine, atunci se gasesc solutii poti sa ma crezi, orice ar zice legea!

| Ineys a răspuns:

Da, oricum daca te angajezi intr-o firma ca programator nu e asa cum crede toata lumea ca vai domne trebuie sa stii din start tot.
O sa intri in stadiul de intern sau ceva de genu, iar tu neavand experienta o sa ai pe cineva care te supravegheaza si te invata.
Fiecare firma are nevoi diferite si cerinte diferite/ tool-uri, limbaje de programare diferite, nimeni nu le stie pe toate si firmele stiu asta. Te ia, te antreneaza si te pastreaza ( aici e discutabil ), asta e mersul.
De aia e bine sa faci practica in facultate la diferite firme, o sa vezi dinainte ce inseamna sa muncesti efectiv si cum merge treaba!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Dar prin ore suplimentare nu se va înțelege 1-2 probleme de liceu / lună, ci măcar 3-4 ore de muncă serioasă pe zi. Recomand LinkedIn Learning. Ai tone de informație acolo, mură-n gură. Succes!

| Ralena a răspuns:

Nu ai nevoie de facultate pentru astfel de meserii. Daca te ajuta ce ai invatat in facultate, e bine, dar poti sa inveti singur. Exista putine meserii pentru care ai nevoie de facultate, de ex cea de medic, avocat, profesor, de obicei din categoria profesiilor liberale.

| Arrakis a răspuns:

Da, important e sa poti trece de interviuri. Indiferent de facultatea urmata/absolvita, tot trebuie sa treci de niste interviuri tehnice. Deci mai mult conteaza ceea ce stii.
Dar depinde de ce vrei tu sa faci ulterior. La unele firme/companii intri mai lejer, la altele trebuie sa cunosti chiar bine algoritmica sau sa ai o gandire logica bine antrenata. Iar alte firme pun accentul doar pe experienta/portofoliu.

| alexanderp a răspuns:

Da, poți face, dacă ai nevoie îți pot face un tracking pentru a ajunge developer, mă ocup cu training pentru firme dar ajut și persoane care vor să intre în IT pe partea de web development în special. Dacă ești interesat, trimite-mi un mail la axentioialexandru95@gmail.com.