| MamaligaCuCarnatzy a întrebat:

Poti sa inveti informatica (programare chiar daca nu intelegi)?
Salut TPU! Sunt in clasa a 11-a la profilul Mate-Info Bilingv.In a 9-a si a 10 faceam o ora de info pe saptamana iar acum fac 4 si in a 12-a tot 4. Avand in vedere ca faceam f putina informatica (doar o ora pe saptamana) in anii trecuti, la unele teste /teze ne dadea exact ceea ce am facut in clasa(deci daca iti invatai pe de rost puteai sa iei chiar 10 curat) iar daca ne dadea ceva diferit de ce am facut, tot timpul era ceva asemanator, la care daca scriai cate ceva puteai sa iei vreun 7(cel putin cazul meu).Din acest motiv, n-am putut sa-mi dau seama daca sunt sau nu bun la materia asta...abia acum am vazut care e nivelul meu; mai exact, NOTA 4. Dupa ce am luat prima mea nota la info pe anul asta(primul 4), am incercat sa fieu atent la ora in schimb n-am inteles nimic.La urmatorul test, am luat 10, dar nu pentru ca am fost atent, ci pentru ca m-a ajutat un coleg. Apoi, am inceput sa fie neatent din nou facand alte lucrui in timpul orelor(de ex uitat la stream-uri, jucat pe calculator, invatat la alte materii, etc); si am tinut-o asa pana in momentul de fata, fara sa fiu atent la ore sau daca eram, eram doar asa, un pic de tot cat sa para ca-s atent.Si am mai luat un 5 in test(pe pielea mea) si 7 in teza(cu ajutorul cuiva). Probabil acum va intrebati de ce n-am mai fost atent in continuare-Dupa cum am zis, desi am fost atent la toate orele de dupa primul test pana la cel de al doilea, n-am inteles nimic, ma uitam ca vitelul la poarta noua la ce facea profa; daca era sa nu ma ajute nimeni la testul ala, sunt aproape sigur ca as fi luat tot 4 sau 5. Asa ca, am tras conclzuia ca materia asta e ca matematica : unii o inteleg, altii nu; dar la un nivel mult mai accentuat in sensul ca e strict de inteles nu si de repetat (cum e la mate)-gen ori ai gandirea asta si o intelegi si ti se pare apa de ploaie (iei 10 invatandu-ti doar 15 minute) ori nu intelegi si poti stai tu si 5 ore cu ochii in code blocks ca degeaba, tot 4 iei.Totusi, nu sunt sigur daca gandesc tocmai corect; ma gandesc ca probabil ma n-am dreptate, ca se poate invata daca vrei.Si sincer, eu as vrea destul de mult sa ma fac softist : se castiga bine, poti sa lucrezi de acasa daca vrei si multe alte avantaje...dar cel mai important dintre toate este faptul ca sunt extrem de pasionat de rezultatul informaticii-sunt foarte pasionat de jocuri video si unul dintre visurile mele ar fi sa fiu game developer (ar fi meseria mea de vis)-consider de asemenea si ca am niste idei destul de bune de jocuri care s-ar putea sa aiba mare succes si chiar n-as vrea sa ratez sansa asta.Asa ca, daca ar fi sa existe probabilitatea sa ajung softist(respectic game developer), cred ca m-as apuca sa de invatat infoarmatica.Asa ca, vreau sa aflu raspunsul la intrebara aceasta:
SE POATE INVATA INFORMATICA(PROGRAMARE/GAME DEVELOPING) STRICT PRIN MUNCA SI PERSEVERENTA (FARA SA AI GANDIRE DE PROGRAMATOR)? SAU TREBUIE NEAPARAT SA FI FACUT PENTRU ASTA, SA AI ACEA CHEMARE, SA POTI INTELEGI DIN PRIMA CUM FUNCTIONEAZA? Sper ca ati inteles care e problema mea si multumesc anticipat pentru raspunsuri!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asa cum nu poti face algebra sau geometrie fara sa stii aritmetica, nici informaica nu se poate invata fara BAZELE necesare (algoritmi, logica matematica etc.).

Pentru a putea invata ceva, intai ai nevoie de un PROFESOR care sa te invete BAZELE, dupa care - prin multe exercitii si straduinta - vei invata si restul meseriei.

In orice meserie, dupa ce primesti diploma de absolvire esti la nivel de UCENIC, adica ai ceva habar despre bazele meseriei.
Doar dupa multi ani de experienta vei ajunge sa fii capabil sa rezolvi singur o sarcina profesionala.
Nu degeaba, diplomele de "Maistru" se obtin peste varsta de 40 ani si minim 20-25 ani experienta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Gândirea asta de programator se formează în timp

| SkyPilot a răspuns:

Da, se poate. Dar trebuie sa muncesti. E ca la matematica, sau ca la sport. Trebuie sa inveti cum se face, apoi sa exersezi. Sau ca la masina: nu ai sa conduci niciodata o masina doar citind dintr-o carte. Invata teoria, fa cateva probleme, pe cat posibil programeaza tu pe calculator, incearca si vezi ce iese. Nu te lasa pana nu merge. O sa fie mai greu la inceput.
Metodele pe care le invatati in clasa a XI-a sunt niste lucruri de bun simt. Nu e cine stie ce mare teorie in spatele lor. Nu trebuie sa te sperii de niste nume pompoase.