| cnvv a întrebat:

Preferati o profesie care va pasioneaza foarte tare, insa nu va aduce un buget satisfacator, considerabil sau o profesie care nu va pasioneaza si nu va place, insa este foarte banoasa?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca alegi o profesie care te pasioneaza, te vei auto-perfectiona tot timpul, iar problema banilor primiti vor fi pe plan secund. Nu vei fi stresat, obosit de ceva ce nu-ti place si nici nu pricepi perfect.

Daca alegi o profesie cu "banii mai multi" va trebui sa "tragi tare", mai tare decat ceilalti, sa primesti bani mai multi. In caz contrar vei primi bani mai putini decat "cei mai buni". Asta implica stress, oboseala, iar dupa un timp scaderea performantelor conduce la ramanere in urma celorlalti, depresie si o serie de boli care pot deveni cronice. Banii castigati la inceput se vor consuma pentru repararea sanatatii distruse in "goana mare", dupa bani si cariera. Ajungi la un moment final sa dai oricat numai sa ti se amelioreze problemele de sanatate.

Eu am ales prima varianta...

| RAY a răspuns:

Ce ma pasioneaza pe mine e o meserie foarte buna, dar sa spunem asa as alege ce aduce banii dar cativa anii

| minrest a răspuns:

Hai sa analizam un pic situatia. Deci e o profesie care lui X nu ii place, dar e foarte banoasa. Sa zicem contabil, un contabil bun, care poate face auditul unei firme castiga bine. DAR. In nici o profesie banoasa nu castiga bine toti. Cu cat e mai banoasa, intra mai multi si e concurenta mai mare, castiga bine numai varfurile. Exista destui contabil cu salariu mic. Iar in varf ajung cei ce invata bine profesia respectiva, a invata ceva inseamna in primul rand a-l intelege. Cei ce se gandesc in permanenta la dificultati, citesc mereu ca sa inteleaga, astia ajung in varf, iar asta presupune sa fie pasionati. Numai pasiunea te motiveaza sa iti cheltuiesti viata pe un domeniu al stiintei. Asa ca X, pe care contabilitatea nu il pasioneaza, nu va ajunge nici la un salariu mediu. dar pe X il pasioneaza sa zic Istoria, foarte mult, asa ca daca merge la Istorie o sa citeasca feverishly, nu va putea dormi noaptea pana nu va pricepe chestiunile controversate ale Istoriei, care sunt o gramada, o sa scrie articole in revistele de specialitate, e pastrat in Universitate, face cariera in cercetate si invatamantul universitar si ajunge sa aiba si bani, plus alte avantaje ca calatorii gratuite, etc. Doar in domeniul care te pasioneaza poti ajunge in varf, si doar cei cativa din varf castiga bine, plus prestigiu si alte avantaje.

| Crackman a răspuns:

Muncesc si o fac unde sunt bani mai multi... nu prea se gaseste munca care sa iti placawinking

| Samariteanul a răspuns:

Sunt adolescent, deci prima varianta as alege o acum(in viitor nu stiu)

| sweetys a răspuns:

As alege momentan o profesie banoasa pana ma pun pe picioare si o sa am ceva bani pusi de. oparte, iar apoi as face ce imi place. Chiar daca nu imi place o sa ma obisnuiesc cu monotonia si nu o sa imi mai pese ca nu imi place.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Sincer aș prefera eu să am propria afacere într-un anumit domeniu, dar din păcate nu poți munci doar pentru că-ți place ci trebuie să alegi să muncești pentru a câștiga suficient pentru a-ți permite toate lucrurile de care ai nevoie. Și da, aș alege un loc de muncă nasol, atât timp cât știu că o să câștig mai mult într-un timp mai scurt.

| Catalin77945 a răspuns:

Depinde,nu prea poti sa spui ca ai avea mult succes la ceva ce nu-ti place, adica n-o sa-l faci chiar foarte bine, desi depinde, in timp te obisnuiesti cu meseria big grin

| Yon1470 a răspuns:

Ne adaptam cat putem si daca-i banoasa, ne place!

| Striker14 a răspuns:

Imi place web development-ul si programarea, bani multi si distractie, ce-ti poti dori mai mult? laughing