| Derkes a întrebat:

Prin ce metode poti ajunge bun in viata la ceva? In sensul, sa gasesti norocul acela prin care ti se poate deschide mai multe porti/oportunitati. Nu stiu cu ce sa incep, nu imi stiu pasiunile. Sunt destul de lenes si stiu ca asta este o caracteristica a prostiei, dar incerc pe cat posibil sa scap de acest defect. Simt ca as face ceva productiv dar nu stiu ce. Ma gândeam la un moment dat sa fac clipuri pe Youtube cu diferite jocuri, materiale, dar nu am o calitate surprinzatoare si prin urmare imi va fi greu sa ma dezvolt. Nici macar un job nu sunt in stare sa imi gasesc, caut multe dar nu am curajul si nici vointa necesara sa dau un telefon, de frica ca voi fi respins si pentru mine esecul este o mare problema, mai ales când e vorba despre viitorul meu. Stiu ca prin esecuri invatam si ne dezvoltam psihic, dar nu sunt pregatit sa accept esecurile in viata mea, cel putin momentan. Nu stiu ce ma pot face, simt ca nu am nici un rost si vreau sa ma schimb cu ardoare pentru ca nici eu nu mai vreau sa traiesc asa.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| slayer09 a răspuns:

Eu zic in felul urmator: in primul rand, incearca sa te accepti asa cum esti tu, cu bune cu rele, sa nu te mai gandesti ca nu esti bun de nimic, pentru ca d-acolo iti tragi seva cea rea si atragi raul catre tine. Incearca sa lasi garda jos si sa fii prezent la ceea ce faci, adica sa te concentrezi asupra a ceea ce faci (la natura sa vezi cat de frumoasa e, la ciripitul pasarilor, la bautul cafelei, la mancatul unui sandwich, la invatatul unui curs, la vorbitul cu un prieten, etc. dar vezi sa nu faci vreo dependenta, toate sa fie cu masura, sa nu iti mai umble mintea la lucrurile negative, gen, daca tu esti la un suc cu prietenii tu in loc sa fii atent la ei si la ce vorbesc si sa va simtiti bine tu te gandesti, off ce nasol ca m-a respins aia ieri, dar maine ce fac, iar o iau de la capat cu trezitul devreme...off si tot asa. Pune-ti in minte maine dimineata sa te trezesti la o ora destul de devreme, chiar daca nu vrei sa te uiti pe geam si sa zici: azi e o zi frumosa de alergat si te duci si alergi sau azi e o zi frumoasa de facultate si lasi gandurile negative sa nu te atinga. Astea sa le zici scurt si sa le simti. Uneori nu o sa mearga, alteori o sa mearga, dar nu iti pierde nadejdea, fa asa in fiecare zi, necesita timp mult ca sa deprinzi bucuria mintii. Si incearca sa manaci mai sanatos si mai putin, nu manca si nu te imbuiba, mai ales nu manca din stres sau pofta. Hai o prajitura merge de pofta, dar incearca sa iti temperezi poftele, orice pofta. Linisteste-ti mintea si pleaca la drum cu ea spre bine, iubeste si traieste! Si apoi o sa vezi cum iti vor veni idei si cum vei avea chef si energie de orice munca. Dar, trebuie osteneala si sa nu dai inapoi si sa vrei cu adevarat. Si cu timpul, usor usor, ai sa vezi rezultatele.
P.S. Fii smerit si incearca sa nu te mandresti, pentru ca din cauza mandriei si a iubirii de sine mereu vei cadea si te vei trezi cu "palme dupa ceafa".

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Primul pas este auto cunoasterea ta personala, vezi de un jurnal in care sa scrii comportamentul tau apoi te studiezi singur si iti propui mici schimbari, de exemplu eu, am observat ca sunt dependent de dulciuri tot asa, in timp m-am lasat de ele, nu poti evolua fara sa te cunosti pe tine in primul rand, observ ca cam stii deja cate ceva despre tine, daca o sa scrii jos vei fi suprins

http://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/......personala/

recomand ca fiecare pas sa fie facut cu rabdare

| Derkes explică (pentru RAY):

Hmm... interesant blog, chiar imi place. Ma gândeam si eu sa fac unul de genul, cu idei asemanatoare.

| RAY a răspuns (pentru Derkes):

Ma bucur

| Bizon95 a răspuns:

"sa gasesti norocul acela"
m-ai pierdut dupa cuvantul noroc
am jucat World of Warcraft
in anumite conditii, anumite chestii aveau o probabilitate de a da ceva FOARTE BUN
si la probabilitatea de 33% (1/3) MI S-A INTAMPLAT sa dau de 437 de ori (si ma costa in joc fiecare "dat") si sa nu primesc nimic bun

concluzia:

poti sa ai norocul maine sa castigi la loto pentru ca ai gasit un bilet pe strada (deci nici nu ai jucat) sau sa ajungi in lift cu vedeta dupa care esti innebunit, si sa pice curentul, asa ca petreceti acolo 18 ore dupa care va casatoriti... (deja vorbesc de vise UDE, NU?!? big grin )

sau sa muncesti toata viata si sa nu depasesti nivelul de ultimul salahor fruntas

"norocul" IS A BlTCH big grin

| FreddieM a răspuns:

Toti ajungem buni la ceva, asta e sigur, orice fel de profesie ai avea.Chiar daca ti-ar place sa forjezi si sa bati fierul fii sigur ca intr-o zi vei ajunge un maestru stimat si cautat. Dar regula generala e ca se pleaca de la zero, trebuie sa ai doar vointa, sa fii dispus sa inveti lucruri noi, sa nu zici niciodata NU, sa perseverezi cu rabdare si vei creste vazand cu ochii. Daca iti si place ceea ce ai vrea sa faci, drumul tau e foarte neted si drept spre SUCCES. O seara minunata

| Sonia822 a răspuns:

Doar o diploma poate deschide usi. Pt bani multi, o diploma de doctor, avocat, contabil acreditat cecar, judecator... restul sunt toti ``secretate`` invart hartii de la un birou la altul, pe bani putini, sau muncesc cu carca. Orice ai face, veniturile sunt modeste. Toate la timpul lor... Daca ai sub 30 ani, mai ai sanse sa faci o facultate acreditata. Mai ai si timp. Gandeste-te

| morfeo a răspuns:

Apucat-te de sport, aici o sa-ti gasesti linistea si o sa iti ridice moralul. Probabil ca esti la scoala, mai lasa Facebook ul, Youtube ul si alte rahaturi de aplicatii pentru ca pierzi mult timp aiurea pe ele. Straduieste-te sa inveti la ore ca sa-ti iei bacul pentru ca odata cu diploma aia de bac o sa ai o gramada optiuni pentru viitorul tau. Ai putea sa faci alte lucruri inloc sa-ti plangi de mila pe site ul asta, viata e frumoasa

| Derkes explică (pentru morfeo):

Nu mai sunt de mult la scoala, am varsta de 21 de ani, sunt la facultate.

| Derkes explică (pentru Derkes):

23 de ani, pardon.

| morfeo a răspuns (pentru Derkes):

Pai foarte tare, inseamna ca ai o specializare pe un anumit domeniu nu?

| Sunshine123 a răspuns:

In primul rand, permite-mi sa te felicit pentru initiativa ta de a te schimba. Pot spune ca deja ai facut un prim pas spre viitorul tu. Daca iti doresti sa devii bun la ceva trebuie ca mai intai sa vezi cum te simti realizand acel lucru, iar apoi lucrurile vor veni de la sine. Crede-ma, facand un lucru care iti place iti va aduce instant satisfactie si o stare de bine de care nu te vei satura, va deveni insasi zona ta de confort. Sfatul pe care eu ti-l ofer este sa incerci cat mai multe lucruri noi, chiar daca nu te vei fi dovedit a fi bun la ele, macar le poti elimina din lista ta. Faptul ca tu iti doresti sa nu mai fii lenes si sa faci ceva productiv te face opusul unui lenes.
Cred ca ai nevoie sa te inconjori de persoane cu care tu te simti confortabil si care sa te ajute sa treci peste teama ta de esec. Fa orice iti doresti dar simte te confortabil cu tine insuti, asta e cel mai important inainte de toate.

| ConnorRK800 a răspuns:

Nu exista o metoda, o "cale mai usoara", pentru ajunge ceva "bun" in viata, deoarece, daca ar exista, s-ar produce un haos total, economia lumii ar pica ca un fulg de nea. Realitatea este una repulsiva, nesemnificativa, laconica, in care noi existam. Doar existam. In aviz dorintei tale de a-ti gasi un loc de munca bazat pe pasiunile tale (daca pasiunile tale nu sunt tehnice si rentabile, asta se aplica), eu cred ca aceasta este o metoda eficienta de a ajunge un om care reflecta saracie. Crezi ca un chirurg, de exemplu, si-a ales cariera de chirurg deoarece ii placea sa sectioneze partile unui corp uman in weekend? Sau, un instalator si-a ales cariera de instalator deoarece ii placea sa umble si sa repare diverse lucruri prin locuintele oamenilor? Nu, ambii si-au ales meseriile dupa sesiuni de documentare in privinta meseriilor alese, au oscilat aspectele meseriilor alese in echilibrul unei balante si s-au autodeterminat sa urmeze meseriile respective. Eu iti recomand sa inveti o meserie rentabila, precum: instalator, sudor, mecanic, electrician, etc.
Meseriile respective sunt in high demand pe piata muncii din cauza lipsei semnificative de meseriasi si, totodata, cresterii constante a nevoii de meseriasi. Daca doresti sa afli mai multe amanunte, citeste si celelalte comentarii legate de subiecte de genul, in istoricul meu de pe profil.
Off-topic: crezi ca poti acorda o mica portiune din timpul tau (5 minute) pentru a viziona acest clip facut de mine si a-ti exprima opinia in privinta lui? Thanks!
https://youtu.be/Z4yifQr3BH8