| MadalinT00 a întrebat:

Profil uman.In vara aceasta trebuie sa dau pentru facultate, dar nu stiu ce sa aleg.La profil uman mi-ar placea sa dau la Academia de politie, dar tatal meu ma sfatuieste sa dau la medicina. Avand in vedere ca din vara o iau de la 0 in ambele parti nu stiu ce sa aleg.Mi-ar placea si sa fiu medic si politist.Cateva sfaturi? Multumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ar fi să alegi ce-ți place ție, nu tatălui, dar dacă spui că-ți plac amândouă... Oricum, trebuie să iei în calcul posibilitatea de a te hotărî vreodată să lucrezi afară. Ca polițist slabe șanse, dar ca medic găsești oriunde oricând. În Vest un medic poate ajunge la 7000 euro pe lună, iar un stomatolog dublu! Și dacă rămâi în țară, ca medic poți fi angajat al unui spital și/sau poți avea cabinet privat, să fi propriul tău șef, dar ca polițist, vei fi mereu la ordine! Și vei lucra cu infractori și-ți vei face mulți dușmani. Cântărește totul cu grijă, apoi alege ce vrei de la viață...

4 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Medicina nu e o facultate pe care s-o faci daca vor ai tai. Trebuie sa vina din "suflet", sa iti dai seama daca intr-adevar esti potrivit pentru meseria asta...

| FaraNume1249 a răspuns:

Daca ar fi totul asa usor. ce bine ar fi laughing daca vrei sa intri la medicina ai foartr mult de invatat pentru admiterea la o facultate buna, adica la un centru recunoscut. Nu o iei de la 0 din vara, in vara trebuie sa ai deja un bagaj de cunostinte

| GreenOrange a răspuns:

Personal, aleg medicina. Sunt la real si am intrat pentru medicina. Medicina nu o faci impins de la spate sau doar pentru profit, o faci pentru ca nu poti face altceva si crezi ca ti se potriveste. E greu, de aceea trebuie sa te gandesti bine inainte, sa te gandesti la ce iti place sa faci. Eu nu ma vad facand altceva in afara de medicina. 2 la mana, fiind la uman, cred ca iti va fi destul de greu sa inveti intr-un an tot ce au invatat altii in 4 ani. E decizia ta.

| мартна a răspuns:

Cand vine vorba de medicina, trebuie sa te gandesti ca sunt foaaarte multi ani de studiu! O sa imbatranesti invatand. Eu, personal, as alege politia. Oricum... Si eu tot o academie voi alege, este normal sa fiu de parerea asta.
Pentru medicina, insa, trebuie sa inveti o groaaaza! Pentru academia de politie, nu e asa greu... Intr-un an sau chiar mai putin te pui la punct cu istoria si romana, iar examenul la engleza(limba straina) este foarte usor, e pentru toata lumea! Succes!