| lolium a întrebat:

Puteti sa imi oferiti mai multe informatii despre Facultatea de Inginerie geologica si despre meseria de inginer geolog?

Am sanse ca, dupa absolvirea facultatii sa pot lucra pe platforme petroliere?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

""Ingineria Geologică este o specializare care necesită patru ani de studii însă te formează pentru una dintre cele mai căutate meserii de pe piaţa actuală a muncii. Industria energetică mondială încă se sprijină pe extracția minieră sau petrolieră, prin urmare specialiştii în aceste domenii au o şansă foarte mare."" Din pacate mai putin in tara, mai degraba in strainatate. Exista 3 facultati la Iasi, Cluj si Bucuresti. Pentru a lucra pe o platforma de foraj marin sau in industria extractiei de petrol trebuie sa urmezi cursurile Facultatii de petrol si gaze din Ploiesti.