| Giulyana_Giuly_1991 a întrebat:

Recomandati fetelor o cariera in Mapn? Pot sa fie si la birou?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un utilizator TPU spune ca "... e un post caldut, pensie usoara...". Pentru cine n-a facut armata asa pare. "Post caldut" prin vant si ploaie, prin ger. 16 ani de portharta (asa se zice pentru cei ce au fost comandanti pentru ca mai sunt si sefi. E o diferenta) si-au spus cuvantul asupra mea. Tot corpul este reumatism. 27 de ani de armata si 10 ani de viata civila mi-au adus o pensie (desi sunt ofiter superior in grad) sub 3.000 lei. Chiar este "usoara". Femeia de serviciu de la Electrica Distributie are peste 3.000 lei si radea de mine cand i-am aratat cuponul. Varul meu, CFR-ist, dadea cu ciocanul in rotile trenului, are peste 4.500 lei si a dat in judecata statul roman ca nu i-au dat o suma de inca 500 lei. Subofiter si maistru militar de la mine de pe scara au 1700-1800 lei pensie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce nu?
e un post caldut, pensie usoara

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| anonim3247 a răspuns:

Poți să te bagi absolut oriunde - MAN, SRI, poliție, chiar și jandarmerie.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Nu te mai lua după ce scriu alții

| 199onur7 a răspuns:

Construcții recomandă la minus 28 de grade 12 ore pe zi.

| teclado a răspuns:

Traim intr-o tara cu foarte multi misogini
eu cred ca in primul rand o sa trebuiasca sa faci armata
asa ca gandeste-te cum o sa te simti printre atatia babati care or sa vrea sa le fii iubita

hai sa zicem ca ai trecut de toate greutatile
ia intereseaza-te tu cat are salariu cineva din Romania
si intereseaza-te cat are salariu doar pe o luna un vames elvetian
daca as fi femeie as face absolut orice mi-ar sta in putinta sa devin cetatean elvetian si sa fac armata in evetia apoi sa devin vames
cu un salariu de vames de acolo pe o luna traiesti imparateste in romanai mai multi ani fara sa fie nevoie sa te duci la vreun loc de munca
asa ca deschide ochii

| Salontanul a răspuns (pentru teclado):

Ai facut armata? Eu am fost militar de cariera. Stii ce fac femeile in armata? Salt la birou. Poate din 200 de eleve infanteriste, in scoala militara, daca erau 20 care ar fi putut fi luptatori! In rest la birou si multe nici acolo nu pricepeau multe. Am avut colege de unitate sanitar. Nu erau in stare sa care trusa medicala dar sa mai care si targa cu un ranit. Nu este vorba de misoginism dar putine sunt barbatoase si au puteri apropiate de ale barbatilor. Armata nu este o sala de bal. A! Pe post de contabil, casier, la aparatura de la ACT (computere, masini de scris, statii radio, etc) posibil atata timp cat este in timp de pace. Era o vorba in aramata: cand le dai "pentru lupta culcat!" majoritatea se culca pe spate. Poate ca vorba pare a fi misoginism, dar este o figura de stil care reflecta realitatea din armata.