| VD_Dragoș_1998 a întrebat:

Rezervist voluntar este tot soldat gradat profesionist, daca nu de ce?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Rezervistul voluntar nu este egal unui militar profesionist, indiferent de gradul militar.
Militarii profesionisti activeaza in cadrul armatei permanent, pe durata cat sunt activi, pe cand rezervistii voluntari fac o pregatire doar periodic si sunt chemati doar atunci cand este nevoie de ei, in rest lucreaza in serviciul pe care il au.
Pentru detalii poti citi legea nr.270/2015.

| VD_Dragoș_1998 explică (pentru Ioandelasal):

Dar in ziua de azi rezervisti voluntari nu se mai recruteaza acum am vazut ca au nevoie doar de soldat gradat profesionist, multumesc.