| Giinger a întrebat:

Sa aveti o seara buna, utilizatori TPU! As vrea sa stiu daca editurile cer bani pentru publicarea unei carti! Va rog ajutati-ma cu un raspuns, am mare nevoie sa stiu. Multumesc! funda!

Răspuns Câştigător
| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns:

Da trebuie sa platesti in functie de numarul de pagini si cum vrei coperta... big grin

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca retin un manuscris pentru publicare editurile nu cer bani, dimpotriva, o sa-i plateasca autorului. Autorul trebuie sa plateasca doar daca publica pe propria cheltuiala si plata se face tipografiei care tipareste cartea. Numai bine!

| TheAce a răspuns:

Salut. Iti scrie un scriitor. In primul rand, felicitari pentru domeniul ales. Tot mai putina lume din noua generatie e atrasa de literatura. Acum, trecand la lucruri serioase. In primul rand, ai dat funda pentru un raspuns tampit si evident gresit. Totul tine de calitatea ta ca si scriitor/scriitoare. Tu ai un manuscris pe care il lasi unor edituri care au dreptul de a-l retine sau nu. Dca unei edituri ii place un manuscris, atunci ei intra in contact cu autorul caruia ii fac o oferta (un anumit tiraj, un anumit procent din incasari, un onorariu fix) dupa care cumpara codul IBAN si dau bataie cum se spune cu post-productia (coperta, cuvant inainte, paginare si lansare mai apoi). Daca volumul tau nu e considerat ''vrednic'' de nicio editura atunci da, tu va trebui sa suporti costul volumului platind tipografia (atentie, costul nu se face in functie de numarul de pagini ci de numarul de unitati- de ex astazi nu prea gasesti nicio editura dispusa sa tipareasca un volum intr-un tiraj sub 200 de exemplare). Daca iti lansezi cartea pe cont propriu atunci poti alege daca sa o trimiti spre vanzare la anumite edituri (care isi retrag un comision) sau daca o vinzi tu de capul tau (de ex. la lansarea de carte aferenta). Desigur in general un autor care si-a platit singur volumul e un autor de duzina si nu prea are nici credibilitate. Daca ai vreo nelamurire scrie-mi aici sau pe facebook (Tudor A Ursente). Mult succes!

| Giinger explică (pentru TheAce):

@Theace happy Multumesc mult pentru ajutorul acordat! Am inteles cum stau lucrurile acum happy (intr-adevar m-am grabit sa dau funda... data viitoare voi fi putin mai rabdatoare - am sa astept si alte raspunsuri ) - mult succes si tie!happy sper ca atunci cand o voi duce la editura, sa fie pe asteptarile lor!laughing sanatate si numai bine!happy

| Luisa2688 a răspuns (pentru TheAce):

Buna, am scris o carte pentru copii, are 27 pagini, am colaborat cu editura Etnous din Brasov. Am CIP si ISBN. Problema este că acea editura nu se ocupa si de lansarea cartii, trebuie sa o fac eu. Cum as putea proceda in cazul acesta?
Multumesc

| BDoruAndrei a răspuns:

Cer bani! Dacă o publică, au nevoie de bani!