| MamaligaCuCarnatzy a întrebat:

Sa ma fac softist chiar daca nu sunt atras de informatica si nici nu ma pricep?
Salut TPU! Mi-ar placea sa devin informatician.Totusi nu prea ma vad.Nu ma pricep la calculatoare (ba chiar sunt aproape praf) si nici nu imi face mare placere munca in sine....in schimb sunt multe lucruri care ma atrag:salariul bun, programul destul de ok, etc, dar cel mai important mi-ar placea sa creez jocuri video, chestii pentru filme, seriale, etc.(lucruri care ma pasioneaza).Cu alte cuvinte, ma pasioneaza rezultatul, nu munca in sine.
Dar, dupa cum am spus, nu sunt nici bun si nici pasionat. Tin minte ca am virusat de nu stiu cate ori calculatorul pentru ca am incercat sa piratez jocuri.Ma gandesc ca daca chiar vrea pot sa-mi pun meditatii si sa invat.Dar daca nu sunt atras, oare merita
Voi ce spuneti?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Alt domeniu

| doctorandus a răspuns:

Chiar daca stii programare, banul nu este o motivatie suficienta pentru a rezista in munca de programare (daca nu-ti place sa programezi).

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E un domeniu complicat, in care nu cred ca faci fata, daca nu te pasioneaza.
Eu sunt un utilizator priceput de computer, am facut doar TIC in liceu, dar eram cel mai bun din clasa respectiva, am luat competenta cu vreo 95 de puncte, si daca imi ajungea timpul, faceam toate cele 100 de puncte, si totusi nu m-am uitat niciodata spre IT.
Nu e vorba doar de butonat calculatorul, e un domeniu complex.
Poti sa devii expert in instalatii termice sau mecanic fara sa fii pasionat, dar IT-ul totusi e cel mai banos domeniu, in prezent. Nu te gandi ca poti merge acolo bota.
Iar la capitolul jocuri, ar trebui sa stii modelare grafica... Nu prea e joaca, daca esti la nivelul de "am dat click, si mi-o aparut virusi".
Orienteaza-te spre altceva.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Eu m-as orienta spre altceva.

Atractia fata de calculatoare din punctul de vedere al programarii este diferita de atractia de calculatoare din punctul de vedere al utilizarii.

Tu nu vrei sa programezi calculatorul ci vrei sa il folosesti, ceea ce este diferit.

Ia in calcul ca a crea un joc la nivel profesionist, vei lucra in acel domeniu doar printr-o minune a sortii, daca te-ai rahatzit in oala de botez sau alte credinte din astea ciudate.

Motivul este ca fara experienta sansele sa fii angajat in acel domeniu pe ceea ce tu te gandesti sunt mici catre nule. Pt ca sunt multe chichite care pot aduce succesul sau insuccesul unui joc pe computer.

Si daca nu te atrage... nici nu vei fii bun. Acolo vei vorbi cu oameni pasionati, dispusi sa stea doua zile nedormiti si nemancati pentru a rezolva corect o problemuta poate neimportanta.

De aceea zic, poate e mai bine sa mergi intr-un domeniu conex sau sa il schimbi cu totul.

Oricum ia in calcul ca si robotii vor inlocui in urmatorii zeci de ani oamenii din diverse locuri de munca.

Asa ca munci precum fierar betonist, sudor, culegator si alte tipuri de genul acesta, nespecializate s-ar putea sa fie afectate primele.

Cu alte cuvinte as schimba dar as lua si asta in considerare.

| ziftode a răspuns:

Programarea seamana foarte, FOARTE serios cu sahul
sunt unii carora le place (sau au nevoie), vor, trag tare, invata, exerseaza si la sfarsit vine un mucos de 8-9 ani si bate la ei ca la hotii de cai

pe scurt, ai sau nu ai talent
daca nu ai, e pur si simplu tortura (sau auto-tortura)

| Cosmin86 a răspuns (pentru ziftode):

La sah e teorie, nu te poate bate un copil de 8 ani daca tu stii tone de teorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu pui căruța înaintea cailor. Spui că îți place salariul motivant și cauți în funcție de asta.
Nu te uita la salariu, ci la ce ți-ar place ție să faci.
Decât un IT-ist dobitoc, mai bine un frizer destoinic sau bucătar sau asistent medical profesionist.
Viața nu înseamnă doar bani.
Viața înseamnă ca atunci când te trezești dimineața să te bucuri că mai ai încă o zi de făcut ceea ce-ți place să faci.
Nu să înjuri că mergi la o slujbă care nu-ți place.

| MamaligaCuCarnatzy explică:

Vreau*

| MamaligaCuCarnatzy explică:

Legat de programare depinde la ce va referiti. Daca e vorba de programarea aia de la mate-info(pe care o fac fiind la profilul respectiv)unde inveti vectori, matrici si in general seamana cu matematica, atunci nu cred ca am neaparat o problema.Cred ca pot sa inteleg materia perfect daca imi pun meditatii si nu cred ca as face cu scarba.Dar, din cate stiu, nu poti sa te faci programator daca esti praf la calculatoare...chiar daca la info(zic informatica aia de la scoala ce e gen mate) esti f bun.