| Fernando9Torres a întrebat:

Sa-mi explice cineva și mei care e treaba cu încadrarile astea directe la poliție/Jandarmerie.(știu ce înseamnă "încadrare directa"). Merita sa aștept după ele? Sau sa încep și pregătirea pentru înscrierea de anul viitor? Care ati trecut pe prin așa ceva zice ti și la băiatul ceva sfaturi ca habar nu am ce sa fac. Ma pregătesc și pentru astea directe, dar dacă se vor da peste 5-8 luni, de ex...ce fac? Pierd timp când puteam sa fac pregătire?

Dar traseul la Jandarmerie(aici as vrea sa merg) care e?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incadrarea directa inseamna repartizarea dupa ce ai facut o scoala MAI de politie sau jandarmerie.
Pentru cei care n-au facut o scoala a MAI se spune incadrare din sursa externa sau indirecta.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Este chiar invers de cum spune Ioandelasat. Incadrarea directa este incadrarea direct din viata civila.
De regula prin aceasta incadrare se ocupa functii cu specializare unica in unitate cu specializare din viata civila. Se mai incadrau si functii de luptator cand armata era obligatorie sau dupa cand persoanele cu armata facuta care doreau nu depaseau varsta prevazuta de lege. Dar fara pregatire militara nu se incadreaza decat pe anumite functii.