| lilskies a întrebat:

Să muncesc in România sau să mă duc in străinătate?

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Fa un curs de calificare in ce crezi ca iti place si nu iti e prea greu.
Daca nu atunci pleaca si tu ca necalificat in afara - in constructii dar nu te astepta la multe mii de euro si conditii de 5*.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de profesia pe care o ai! happy
Poti muncii in Romania si poti cheltuii banii pe concedii, in strainatate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de situație. Cazuri reale, munci necalificate.
Om la toate la hotel în Italia. Spălat vase, curățenie în camere și în jurul hotelului, paznic de noapte. Cazare și masă asigurate.
Fabrică de confecții semi automată în Turcia. Bagă valul de stofă în bandă la începutul benzii și are grijă să intre fără valuri, care ar bloca banda.
Muncitor necalificat la fabrică de conserve de pește în Norvegia.
Manipulator de marfă la un depozit frigorific din Germania. Lucrezi la minus 5 grade, 8 - 10 ore pe zi.
Peste tot, sunt cunoștiințe de ale mele. Unii țigani. alții cu facultate.
Nicăieri în aceste locuri nu se muncește doar 8 ore, ci 10-12. Uneori fără repaos duminical. Ai lipsit o zi, te-ai îmbolnăvit, la revedere.
Ajutorul unui meșter reparator apă canal în Danemarca, la negru, câștigă 60 lei pe oră.

| alina2k18 a răspuns:

Ce stii sa faci?
Ca daca esti neurochirurg poti profesa la privat sau la stat pe multe mii de euro si in Romania.

| lilskies explică (pentru alina2k18):

Păi nu stiu sa fac mai nimic studii superiare n-am și cand am pus întrebarea am uitat sa zic necalificat adica muncă de necalificat laughing

| alina2k18 a răspuns (pentru lilskies):

Fa un curs de calificare in ce crezi ca iti place si nu iti e prea greu.
Daca nu atunci pleaca si tu ca necalificat in afara - in constructii dar nu te astepta la multe mii de euro si conditii de 5*.