| ςгเรtเภยкค a întrebat:

( Sa răspundă in special persoanele care au dat sau vor sa dea la Academia de Politie) Ce probe vor fi? Ce trebuie sa invat la fiecare materie? E suficient un an de meditatii si invatat sau e prea greu? Va rog, detalii.

Răspuns Apreciat de Editori
| PrundarDaniel a răspuns:

Buna, eu vreau sa aplic pentru academia de politie doar ca anul viitor, probele sunt relativ simple, gramatica pentru Romana si Engleza, Istoria Romaniei, din aceste 3 materii consta proba scrisa, urmeaza testul psihologic care tot un fel de proba scrisa este si proba fizica, pentru a nu gresi poti cauta pe site-ul oficial al academiei de politie pentru a afla baremul, cam asta este tot, mult succes!

| mihai69 a răspuns:

Vrei „să aplici"... ce anume?!? Afișe pe pereți, timbre pe scrisori?!? Mă tem că nu vei lua proba la limba română dacă nu reușești să stăpânești limba cum trebuie până la anul!

2 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Probele scrise pot parea usoare, dar nu sunt, mai ales ca e concurenta foarte mare.
La romana pot spune ca a fost mai usor sau am avut eu o profesoara foarte buna la meditatie.
La engleza e incurcat laughing) Sunt niste capcane
La istorie e urat ca sunt 10 grile cu ordonare cronologica, 10 in care iti da doua propozitii si sa alegi daca au legatura intre ele, daca sunt ambele adevarate sau nu etc... si 10 normale "alege raspunsul corect" parca.

Trebuia sa incep cu probele sportive, rezistenta pentru acel km in 4'10'' si forta si tehnica sa arunci acea minge dobandesti cu timpul, dar viteza mai greu... Vezi intai daca scoti sub 8''1 pe 50m. Daca nu scoti, nu te descuraja, dar ai de muncit mai mult.

Si daca tot am luat-o in ordine inversa, termin cu ce e la inceput, deschiderea fisei medicale. Aici o sa te masoare si o sa te cantareasca si nu trebuie sa fii foarte slaba si evident ca nu cu kg in plus. Mai e si testul ala psihologic unde mai pica unii...

| ςгเรtเภยкค explică (pentru Th3AbSinTh3):

Si imi poti spune aproximativ in cat timp te ai pregătit? Eu vreau sa ma apuc din iulie de meditatii la romana si istorie si pregatire intensa la sport. Trec a 12 a si ma intrebam daca e prea tarziu. La engleza fac meditatii deja si am inceput sa fac si sala.

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru ςгเรtเภยкค):

Cred ca e ok.
Eu n-am luat, dar am fost si la profil real, istorie la scoala faceam foarte putin si pana la urma am invatat singur, am fost de cateva ori la meditatie si mi s-a parut aiurea. Si pana la urma asta m-a doborat.

Nu e tarziu, daca asta vrei cu adevarat e timp.

Nu iti propune sa iei nota mare in bac, doar sa fie luat ca ai nevoie si axeaza-te pe admitere.

| ςгเรtเภยкค explică (pentru Th3AbSinTh3):

Eu sunt tot pe real, stiinte ale naturii mai exact, dar probabil e un plus fiindca imi plac romana, engleza, istoria si geografia.

| DrGoogle a răspuns:

Eu iti recomand sa faci pregatire la toate probele ai sa ramai surprinsa cat sunt de grele happy