| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

Sa zicem ca am talent la ceva anume... Daca nu descopeream talentul respectiv poate ajungeam la santier. Dar acest talent este descoperit de parinti la o varsta frageda, iar cand ajung mare nu imi place ceea ce fac desi puteam sa ajung sa imi rup spatele la betoane. Se poate sa ai talent la ceva anume si sa nu iti placa? Sa faci ceea ce nu iti place in speranta ca se putea si mai rau?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Talentul, pasiunea si profesia sunt trei lucruri diferite.
Daca toate trei coincid, atunci te poti considera om norocos.
Daca talentul si pasiunea difera, atunci vei fi un artist ratat.
Daca toate cele trei sunt divergente, atunci vei fi un om ratat, cu viata chinuita.

| darrio2007 a răspuns:

Daca ai talent la ceva anume nu are cum sa nu-ti placă. Greu de inteles ce vrei.

| CuriousStuff a răspuns:

Da, e foarte posibil sa ai talent la ceva si sa-ti displaca complet sa faci acel ceva. Risc putin cu afirmatia asta, dar as zice ca majoritatea oamenilor fac ceva ce le displace ca job principal, si doar ca hobby sau al doilea job ceea ce le place cu adevarat. Putini sunt norocosii care chiar sa faca ce isi doresc si ce le place. Si dupa un timp nu le mai place nici aia. Daca tie iti place sa mananci pizza, eu imi deschid pizzzerie si iti spun ca poti sa mananci cate pizza vrei tu pe zi pentru tot restul vietii, o sa vi maxim o luna sa mananci pizza, dupa o sa te saturi. Asa e cu tot ce iti place, daca ajungi sa-l faci din rutina, in fiecare zi, nu iti mai place asa de mult, la un moment dat chiar o sa urasti. Daca nu te invit, ci te oblig sa mananci pizza, chiar daca tu o adori, daca iti pun pistolul la tampla si te oblig o saptamana sa mananci doar pizza crezi ca la sfarsit o sa-ti placa la fel de mult?

| OoBunnyoO a răspuns:

Da, majoritatea fac ceea ce nu le place in speranta ca se putea si mai rau. Cat despre a face ceea ce iti place, asa cum a explicat si CuriousStuff, dupa o perioada devine plictisitor.

| ALGator a răspuns:

Descoperirea propriilor talente îți cere un talent special. Nu scapi ușor. Trebuie să bijbii, să te zbuciumul.
PS. Să nu-i disprețuim pe cei de pe șantier. Nu sunt borfași. Iar unii dintre ei pot fi poeți, rockisti, salvamontiști etc.

| Niklauss a răspuns:

Pai normal ca este posibil asa ceva, de exemplu eu am talent la desen dar de 5 m-am mutat si de atunci am mai desenat un an apoi nimic, inainte voiam sa dau la liceu la arte dar nu m-am mai dus si acum nu prea mai am ce sa fac pe domeniul asta happy dar parca nici nu mai am chef sa desenez.
Cu exceptia talentului la desen eu nu am mai sesizat nici unul.

Sper ca tu sa ai bafta sa iti gaesti unul care sa iti placa si sa il practici.
Sper ca te-am ajutat cu ceva.

| CryLulu a răspuns:

Normal că poți avea talent la ceva ce nu îți place, dar poate deveni pasiunea ta sau chiar serviciul tău, ori poate rămane un simplu talent ce nu îl folosești, dar să știi că talentele trebuie folosite altfel ți-au fost dăruite pe degeaba. Alții dorindu-și un astfel de talent, prețuiește ce ai, ca apoi să nu regreți că l-ai pierdut.

| Anetta2005 a răspuns:

At trebui sa faci ceia ce iti place nu ceia ce faci din nevoie sau doar ca esti talentat la asta.Nu cred ca ti-ar fi placut la santier mai mult, dar sunt sigura ca exista ceva care iti place sa faci.Eu inca nu mi-am gasit talentul, dar in orice caz fa ceia ce iti place