| anonim_4396 a întrebat:

Sal TPU,stiti cum pot sa ma inrolez in armata(cineva care stie)? sunt din constanta,mai multe detalii(conditii,durata,etc)! as vrea sa fac o postliceala de maistri militari,dar nu am bacul,se poate(cat costa, etc)?

Răspuns Câştigător
| Comandorul a răspuns:

Fara bacalaureat te poti face SGP (soldat gradat profesionist). Dai examen la sport, cateva teste psihologice si daca ai luat vei derula un curs de aproximativ patru luni, dupa care vei iesi pe functie, si implicit pe salariu. Pentru locuri, intereseaza-te la BIR (biroul de informare recrutare), si daca iti convin conditiile cere-le sa te ia in evidenta. Vei fi anuntat atunci cand se vor elibera locuri si vei putea participa la concursul de admitere.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Du-te la Centrul Militar din Constanta, ei se ocupa cu recrutarea si acolo afli toate datele necesare. De asemenea le gasesti si pe site-ul oficial al MApN.

| spy2o a răspuns (pentru Ioandelasal):

Speram sa aflu de la cineva care lucreaza in cadrul mapn... fara sa fac drumuri la centrul militar!

| Ioandelasal a răspuns (pentru spy2o):

Ar trebui sa existe pe site o persoana care se ocupa cu recrutarea ori care a facut scoala respectiva si s-ar putea sa nu fie. Daca esti din Constanta ce este asa greu sa mergi la Centrul Militar, oricum, ei fac recrutarea pentru scolile militare.

| fatadedac a răspuns:

Fara bac nu se poate sa dai la maistri militari.